ΠΑΟΚ – SKODA Ξάνθη (1-0) Για 84′ ο Βασιλακάκης

2c422ad58c94fdbe2ecc19d0a0182c0a_LΣτα τελευταία λεπτά κρίθηκε η φιλική αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την Ξάνθη που διεξήχθη στην Τούμπα, με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 82, ενώ 11 λεπτά νωρίτερα ο Ποζατζίδης είχε δοκάρι.

Έχοντας από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο της μπάλα ο ΠΑΟΚ απείλησε με τον Σκόνδρα στο 13’ που έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ η Ξάνθη απάντησε στο 24’ με κεφαλιά του Βασιλακάκη. Η επόμενη καλή στιγμή ανήκε στον «Δικέφαλο» καθώς στο 28’ ο Κάτσε επιχείρησε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Κυριακίδη σε δύσκολη απόκρουση.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να φτάνουν εύκολα στα καρέ της Ξάνθης που περίμενε να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις. Την πρώτη ευκαιρία του δευτέρου 45λέπτου την είχαν οι παίκτες του Τσιώλη με τον Καπετάνο να πιάνει την κεφαλιά και τον Γιακουμή να απομακρύνει, ενώ στο 71’ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ καθώς ο Ποζατζίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τελικά η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 82’ όταν ο Τζανδάρης έκανε την μπαλιά στον Σαλπιγγίδη που με κοντινό πλασέ έγραψε το τελικό 1-0.

ΠΑΟΚ: Γλύκος (46′ Γιακουμής), Ρατ (46′ Κίτσιου), Κωνσταντινίδης (46′ Τζαβέλλας), Κατσικάς (46′ Ποζατζίδης), Σκόνδρας (55′ Πόποβιτς), Σαββίδης (46′ Μαντούρο), Κάτσε (55′ Πολύζος), Κουλούρης(55′ Βίτορ), Πόζογλου (55′ Σαλπιγγίδης), Περέιρα (55′ Παναγιωτούδης), Μάρτενς (46′ Τζανδάρης).

SKODA Ξάνθη : Κυριακίδης (62′ Ζαρόπουλος), Μπέρτος (65′ Ολιβέιρα), Γουάλας (55′ Πασχαλάκης), Καρυπίδης (86′ Κολλαράς), Λισγάρας, Φλίσκας (46′ Καπετάνος), Βασιλακάκης (84′ Ορφανίδης Λ.), Παπαστεριανός (72′ Μπαρέττας), Λουσέρο (86′ Τσαμούρης), Κάλβο (55′ Μπαξεβανίδης), Ράνος (55′ Σολτάνι).