Europa League – Έστω και στο τέλος το προβάδισμα για ΠΑΟΚ

ImageHandler (2)Κόντρα σε διαιτητές, επόπτες, χωρίς μεταγραφές και με τον Βίτορ να προδίδει από το πρώτο λεπτό τους συμπαίκτες του. Ε και; Ο νέος ΠΑΟΚ του Τούντορ έχει καρδιά και σχέδιο! Υπέταξε με 10 τη Σπαρτάκ Τρνάβα (1-0) και στη ρεβάνς με… 11 δεν χάνει την πρόκριση!

Νίκη «χρυσάφι» πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα, με τον Λούκας στο 82’ να λύνει το γόρδιο δεσμό και να χρήζει την ομάδα του φαβορί για την πρόκριση, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στη Σλοβακία την επόμενη εβδομάδα.

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το πρώτο λεπτό (σ.σ. αποβλήθηκε ο Μιγκέλ Βίτορ), ενώ είχε να αντιμετωπίσει και την εχθρική προς αυτόν διαιτησία που του αρνήθηκε πέναλτι στο 7’ του αγώνα. Παρόλα αυτά, είχε πάθος, διάθεση, έφτιαξε φάσεις και δικαιώθηκε στο τέλος…

Αλλαγή πλάνων ελέω Βίτορ…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με σύστημα 3-5-2, με τον Ολσεν κάτω από τα δοκάρια και τους Βίτορ, Κόστα και Τζαβέλλα στην τριάδα της άμυνας.