Ευρώπη – Οι νίκες της Σίτι και της Ντόρτμουντ

15d2525b2d9faeeafc314d91f2b6844e_LΞεσπώντας στο δεύτερο ημίχρονο, η Ντόρτμουντ έκαμψε την αντίσταση της Ίγκολσταντ για να επικρατήσει 4-0.

Εντυπωσιακή ήταν η Ντόρτμουντ στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Ίγκολσταντ και έτσι κατάφερε να κάνει το απόλυτο στα πρώτα της δύο παιχνίδια δείχνοντας έτοιμη για να διεκδικήσει τον τίτλο.

Στο 55’ ο Γκίντερ έλυσε το γόρδιο δεσμό με τα αντίπαλα δίχτυα και έτσι όλα έγιναν πιο άνετα για τους «κιτρινόμαυρους». Στο 60’ ο Ρόις από το σημείο του πέναλτι έκανε το 2-0 για να έρθει ακόμα ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά.

Στο 84’ ο Καγκάβα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Αουμπαμεγιάνγκ στο 91’.

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ: Νίλαντ, Λέβελς, Μπρέγκερι, Χούμπνερ (46’ Ματίπ), Ένγκελ (74’ Σούτνερ), Ρόγκερ, Γκρομπ, Μοράλες, Χάρτμαν (61’ Λεξ), Λέκι, Χίντερσερ.
ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπέρκι, Γκίντερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Βεγκλ, Γκιουντογάν, Καγκάβα (86’ Κάστρο), Ρόις (80’ Ράμος), Μκιταριάν (73’ Χόφμνα), Αουμπαμεγιάνκ.

δείτε τα στιγμιότυπα εδώ

5763ba1f81364aba2aba714e811601f6_L

Το τρίτο της τρίποντο πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτη η οποία πέρασε νικηφόρα 2-0 από το «Γκούντισον Παρκ» και την έδρα της Έβερτον!

Το απόλυτο στα πρώτα της τρία παιχνίδια έκανε η Μάντσεστερ Σίτι η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Έβερτον και διατήρησε και στο τρίτο της παιχνίδι ανέπαφη την εστία της.

Αυτή τη φορά, επικράτησε 2-0 για να βρεθεί έτσι από νωρίς στην κορυφή. Στο 60’ ο Κολάροφ με ωραίο σουτ από τα πλάγια έκανε το 1-0 για να έρθει ο Νασρί στο 88’ με πλασέ να γράψει το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε την ίδια ώρα, η Γουόρφορντ παραχώρησε ισοπαλία χωρίς γκολ στην Σαουθάμπτον με το αποτέλεσμα να μη βολεύει καμία από τις δύο.