Football League – Επιτέλους νίκη οι “σταχυοφόροι”!

IMG_8679

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Αγροτικός Αστέρας, επικρατώντας σήμερα (6/3) των Χανίων με 1-0.

Το γκολ που χάρισε στους γηπεδούχους τη νίκη σημείωσε στο 30ο λεπτό ο Καπίας. Με 10 τελείωσε το ματς ο ΑΟΧ λόγω της αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Δεινόπαπα στο 82’…

Ο ΑΟΧ συνεχίζει έτσι να παραμένει χωρίς νίκη και το χειρότερο είναι ότι ο Αγροτικός μείωσε τη διαφορά στους 2 βαθμούς από τη χανιώτικη ομάδα, που σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να αισθάνεται άνετα ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Ο ΑΟΧ προσπάθησε στις αρχές του β’ ημιχρόνου να φτάσει στην ισοφάριση έχοντας στο 49′ μία σημαντική φάση με τον Δεινόπαπα αλλά σε γενικές γραμμές, κινήθηκε στα ρηχά επιθετικά, με αποτέλεσμα ο Αγροτικός Αστέρας που ήθελε διακαώς τη νίκη, να καταφέρει να την πάρει.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπία στο 30′, με την μπάλα να κατέληξε στο “παραθυράκι” της εστίας του Πρίφτη. Η φάση της αποβολής σημειώθηκε δε στο 82′ όταν ο Δεινόπαπας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή Γκρανά από τη Θράκη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σκλιοπίδη.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

5′ Πρώτη απειλή για τον ΑΟΧ. Σουτ από τον Καμινιώτη έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Αγρ. Αστέρα.

6′ Εκτέλεση φάουλ από τον Τσεμπερίδη, άουτ.

11′ Απομάκρυνση από τον Πρίφτη. η μπάλα φτάνει στον Τσεμπερίδη, που πλασάρει από πλάγια θέση άστοχα.

12′ Σέντρα από τον Μπιτάνγκ, ο Πρίφτης δεν μπορεί να μπλοκάρει, κεφαλιά από τον Βελλίνη, η μπάλα καταλήγει άουτ.

15′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καπία, η μπάλα περνά έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Πρίφτη.

19′ Πάσα του Τσεμπερίδη για τον Θεοδωρίδη που σουτάρει, με τον Πρίφτη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

22′ Διπλή προσπάθεια από τον Ιωαννίδη, που σουτάρει προς την εστία του Βοσνιάδη, αλλά ο τερματοφύλακας του Αγρ. Αστέρα μαζεύει τη μπάλα.

28′ Εκτέλεση φάουλ από τον Τσούτση, ο Βοσνιάδης μπλοκάρει.

30′ (1-0) Ο Καπίας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στέλνει τη μπάλα στο “παραθυράκι” της εστίας του Πρίφτη.

49′ Ο Δεινόπαπας βρίσκερται απέναντι στον Βοσνιάδη, αλλά το σουτ που επιχειρεί, καταλήγει άουτ.

62′ Εκτέλεση φάουλ από τον Καμινιώτη, η μπάλα άουτ.

75′ Σέντρα του Μπιτάνγκ, πρώτη κεφαλιά από τον Τοπούζη και δεύτερη του Συμελίδη, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

82′ Ο Δεινόπαπας αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σκλιοπίδη.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Μακρυδημήτρης, Καπίας, Αμαραντίδης, Σαμουηλίδης, Τσεμπερίδης, Βελλίνης (74′ Συμεωνίδης), Μπιτάνγκ (89′ Μπάρμπας), Θεοδωρίδης (67′ Τοπούζης), Διαμαντόπουλος.

Α.Ο. ΧΑΝΙΑ (Γιώργος Λυρώνης): Πρίφτης, Παγώνης, Ιωαννίδης (66′ Παλιάτσιος), Μπριλάκης, Καρτσαμπάς, Καμινιώτης (77′ Σάντερσον), Νύκταρης (66′ Νάκας), Τσούτσης, Χατζηλιάδης, Δεινόπαπας, Γκέσιος.