Τα…χρειάστηκε! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης τα χρειάστηκε κόντρα στη Βαλένθια, στο «Σ. Μπερναμπέου» αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 2-1 και να περάσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η «Βασίλισσα» μπορεί να μπήκε δυνατά και να προηγήθηκε στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο μισάωρο με τον Ρονάλντο στο 27ο λεπτό αλλά στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Παρέχο στο 82ο λεπτό.

Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαρσέλο σκόραρε για το 2-1 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, η οποία έφτασε τους 81 βαθμούς και πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή.

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Μόντριτς (93′ Λούκας Βάθκεθ), Κρόος, Χάμες Ροντρίγκες (66′ Μάρκο Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (72′ Μοράτα).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Μοντόγια, Γκαράι, Μανγκαλά, Τόνι Λάτο (86′ Χοσέ Γκαγιά), Κάρλος Σολέρ, Ντάνι Παρέχο, Ορεγιάνα (89′ Μπακαλί), Ελ Χανταντί, Νανί (70′ Ροντρίγο), Σάντι Μίνα.