Οι νίκες του Φίλιππου και του ΑΟΚ Βέροιας (φύλλα αγώνος)

Φίλιππος Βέροιας – Νικόπολη Πρέβεζας  86-68

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2018 η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας απέναντι στην αντίστοιχη της Νικόπολης Πρέβεζας.

Η ευρεία διαφορά στο σκορ διαμορφώθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια διαμόρφωσαν το τελικό 86-68.

Δεκάλεπτα : 24-21, 39-39, 63-52, 86-68

Διαιτητές : Φουτζήλας και Πράττος

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 6, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 4, Τσιακλαγκάνος 7(1), Μαρκόπουλος 1, Καβαργύρης, Κόθρας 15(2), Παραπούρας 9(3), Σουτζόπουλος 27(2), Κάνταρκος 17(1)

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης, Πολίτης): Βαγενάς 11(1), Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6(2), Σταμούλης, Κακιούζης 15(2), Παπαμιχαήλ 2, Γεωργάκης 2, Νίκας 7(1), Μακρόπουλος 8, Μπάλλας 17.

ΓΕ Αγρινίου – ΑΟΚ Βέροιας  69-71

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Κωνσταντίνου Ηλιάδη στην Αιτωλοακαρνανία, με αντίπαλο την ουραγό ΓΕ Αγρινίου.

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ όλη την διάρκεια του και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να “χτίσει” διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 26-29 στο ημίχρονο, η ΓΕΑ όμως αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτ με 49-46. Στην τελευταία περίοδο έγινε μάχη κυριολεκτικά, με τους Αγρινιώτες να περνούν μπροστά με τρίποντο του Δάρλα 1.30 πριν το τέλος, αλλά 2 τρίποντα απο Μαυρίδη και Γιανουζάκο στο τελευταίο λεπτό έγειρε την πλάστιγγα προς την ομάδα της Βέροιας με το τελικό 69-71.

Δεκάλεπτα: 15-13, 26-29, 49-46, 69-71

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Μπεκατώρος, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 9(1), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 24(1), Σαπλαούρας 3(1), Μπόσμος 12, Τσώλος, Δάρλας 10(1), Βασιλείου 11, Βούλγαρης

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Τρομπούκης 4, Ουσουλτζόγλου, Σισμάνης 7 (2), Γκανάς 3 (1), Βλάχος 12 (1), Μαυρίδης 21 (2), Γιαννόπουλος 2, Ντουλαβέρης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 16 (3)