[Γ Εθνική, 2ος όμιλος] Άρης Παλαιοχωρίου – Ηρακλής 0-0 (βαθμολογία)

Το 0-0 απέδωσε δικαιοσύνη με τις δύο ομάδες να επιλέγουν συνειδητά να παίξουν μόνο άμυνα και να παίρνουν στο φινάλε από έναν βαθμό.

Όπως αναφέρει το metrosport.gr, ο Ηρακλής ήθελε τη νίκη αλλά το κυριότερο ήθελε να μη χάσει στο Παλαιοχώρο. Όπως και έκανε. 0-0 το τελικό αποτέλεσμα και οι κυανόλευκοι γνωρίζουν πως παρότι βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από τον Άρη Παλαιοχωρίου, μπορούν κάνοντας το απόλυτο να πάρουν και την πρώτη θέση καθώς οι “κιτρινόμαυροι” δεν έχουν εκτίσει το ρεπό τους.

Ο Ηρακλής θέλησε να επιβάλλει από το πρώτο λεπτό το ρυθμό του και τα κατάφερε. Πήρε την κατοχή της μπάλας και επιχείρησε να απειλήσει κυρίως με τις εκτελέσεις των στημένων φάσεων από τον Τάι. Το έκανε στο 3’ όταν ο Καρακούτσης απέκρουσε εντυπωσιακά φάουλ του Βραζιλιάνου.

Μετά, όμως, ο Ηρακλής αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην τελική πάσα μην μπορώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες. Από την πλευρά του ο Άρης Παλαιοχωρίου επέλεξε να ψάξει το γκολ στις αντεπιθέσεις ενώ είχε και τη σημαντικότερη ευκαιρία να προηγηθεί με την κεφαλιά του Καρλόπουλου να περνά άουτ στο 44’.

Το παιχνίδι έκρινε πολλά και οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν να κυνηγήσουν αποκλειστικά την ουσία και να θυσιάσουν και τη… διάθεση τους για να προσφέρουν θέαμα.

Χαρακτηριστικό είναι πως όσο περνούσαν τα λεπτά Άρης Παλαιοχωρίου και Ηρακλής δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν υποψία ευκαιρίας και παίζοντας δυνατά προστάτευαν με αποτελεσματικότητα την άμυνά τους.

Άρης Παλαιοχωρίου: Καρακούτσης, Δημητρακόπουλος, Αγτζίδης, Ταΐρης, Αποστολάς, Αποστόλου, Σκέμπι, Κουκουλέκης, Ιγνατίδης, Καρλόπουλος, Σιμόνι

Ηρακλής: Βοσνιάδης, Καστριτσέας (46′ Παναγιωτούδης), Καραντιασιάδης, Κυριακίδης, Γιαννίτσης, Κασναφέρης, Κωστούλας (76′ Αθανασίου), Τάι, Παπαδόπουλος, Μεντί (63′ Πτηνόπουλος), Ρόβας