Σκουντέτο και πάλι για τη Γιουβέντους! (vid)

Η Νάπολι προηγήθηκε δύο φορές όμως παραχώρησε 2-2 στην Τορίνο στο San Paolo, ενώ η Λάτσιο έχασε ένα μαξιλαράκι για το CL μετά το 1-1 με την Αταλάντα.

Όπως αναφέρει το SDNA, μια εβδομάδα έπειτα από την καθοριστική ήττα (3-0) στην Φλωρεντία, οι «Παρτενοπέι» άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση του «San Paolo» με τον έμπειρο Βέλγο διεθνή μεσοεπιθετικό Ντρις Μέρτενς στο 25ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η μαχητική Τορίνο 30 λεπτά αργότερα, με τον 26χρονος κεντρικό μέσο Ντανιέλε Μπαζέλι.

Ο αρχηγός Μάρεκ Χάμσικ, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι και ενώ μεσολάβησε σουτ του Αρκάντιους Μίλικ στο δοκάρι του Σαλβατόρε Σιρίγκου, έδωσε ξανά προβάδισμα στην Νάπολι (71′), όμως στο 83ο λεπτό ο διεθνής κεντρικός αμυντικός Λορέντσο ντε Σιλβέστρι διαμόρφωσε με κεφαλιά το τελικό 2-2, το οποίο στέφει πρωταθλήτρια Ιταλίας την μισητή για τους υποστηρικτές της «Γκρανάτα» Γιουβέντους, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της φετινής Serie A (βρίσκεται πλέον στο +6 από την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, με συντριπτικά καλύτερη διαφορά τερμάτων).