Στο ρελαντί ο ΠΑΟ και 1-0

Ο Παναθηναϊκός όντας εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση (έβαλε 51, δέχθηκε 23), έκανε ”περίπατο” κόντρα στον Κολοσσό με 96-65 και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφς.

Όπως αναφέρει το basketblog, πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Παππάς (16π.), με τον Λούκας Λεκαβίτσιους και τον Κέι Σι Ρίβερς να τον ακολουθούν με 12 πόντους ο καθένας. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι ’96άρηδες Γιώργος Τσαλμπούρης (12π.) – Σωτήρης Μπιλλής (10π.).

Στα πρώτα 5 λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ (10-7). Ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση να τρέξει με αποτέλεσμα να βρει ελεύθερα σουτ. Όταν αυτά μπήκαν οι «πράσινοι» ήταν μπροστά με νταμπλ σκορ (18-9, 7′) ενώ η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 24-12. Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πάτησε ”γκάζι” και δεν ξανακοίταξε πίσω. Με επιμέρους 27-11 και τον Νίκο Παππά να πρωταγωνιστεί οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +28 (51-23).

Ίδιο μοτίβο και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Κολοσσό να είναι αρκετά άστοχος και να βρίσκει δύσκολα τον τρόπο για να σκοράρει. Μάλιστα με τους Ρίβερς και Λεκαβίτσιους να είναι εξαιρετικοί, η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 40 πόντους (80-39, 30′). Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί, οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν όπως ήταν φυσιολογικό με τους παίκτες του Λυκογιάννη το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν μέχρι το τελικό 96-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 51-23, 80-39, 96-65.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Γκιστ 2, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 3, Αντετοκούνμπο 9, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 6, Παππάς 16 (1), Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 12, Όγκαστ 6, Μήτογλου 4.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Χάρις 11, Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης, Μπρέι 10 (1), Ράιτ 7, Ουέαρ 5, Σχίζας, Γεωργαλλής, Μπιλλής 10 (2), Παπαδάκης, Τσαλμπούρης 12 (2), Γιανγκ 7.