Η Ρώμη έχει…αφεντικό από σήμερα! (vid)

Η Ρόμα θριάμβευσε στον «εμφύλιο» της Ρώμης και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λορέντσο Πελεγκρίνι, που μπήκε ως αλλαγή και μέτρησε ένα γκολ και μια ασίστ, επικράτησε με 3-1 της Λάτσιο, που ισοφάρισε προσωρινά με τον Ιμόμπιλε.

Κολάροφ και Φάσιο οι άλλοι σκόρερ των «τζιαλορόσι», που έφτασαν τους συμπολίτες τους στο -1.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ρόμα ήταν αρκετά πιεστική και είχε τον έλεγχο. Παρόλα αυτά, στο 16ο λεπτό του αγώνα όμως η Λάτσιο προσπάθησε να απειλήσει αλλά ο Ιμόμπιλε ανακόπηκε από την άμυνα της Ρόμα. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι και πάλι έχασαν μία τεράστια ευκαιρία, μιας και το σουτ του Μάρουσιτς μέσα από την περιοχή το απέκρουσε ο Όλσεν.

το φιλμ του αγώνα στο gazzetta.gr

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Όλσεν, Σαντόν, Φλορέντσι (83’ Ζεσούς), Φάσιο, Μανωλάς, Κολάροφ, Παστόρε (37’ Πελεγκρίνι), Ντε Ρόσι (74’ Κριστάντε), Ενζονζί, Τζέκο, Ελ Σαραουί

Λάτσιο (Ιντζάγκι): Στρακόσα, Κάσερες, Ατσέρμπι, Μάρτσι, Μάρουσιτς, Λούλιτς (81’ Καϊσέδο), Παρόλο (54’ Μπαντέλι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα, Ιμόμπιλε, Αλμπέρτο (54’ Κορέα)