Εδεσσαϊκός – Πιερικός Αρχέλαος 43-72

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 43-72 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με 12-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 23-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος κυριάρχησε στο παρκέ, δέχθηκε μόλις εννέα πόντους και στην ολοκλήρωσή του προηγήθηκε με 32-54.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 43-72 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Διαιτητές: Μητώνας – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 12-20, 23-33, 32-54, 43-72.

Εδεσσαϊκός : Ξυλουργίδης 6, Γάτσος 6 (1), Κοκκονός 6, Αβραμίδης, Σταμπουλής 9 (2), Τσάμης 6, Πασχαλίδης, Αδάμ, Κεχαγιόγλου 10 (2).

Πιερικός Αρχέλαος (Τοπούζης): Τσαϊτουρίδης 4, Χατζηαγοράκης 11 (1), Τζιοβάρας 9, Παπαπέτρου 2, Σκρέτας 5, Φανούλης 6, Ζησόπουλος 15 (3), Σφήκας 6, Καλλιφατίδης 2, Χασιακής 2, Λαγαμτζής 8, Ζαρκανέλας 2.