ΑΓΕ Πιερίας – ΑΟΚ Αιγινιακός 64-57

Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 64-57 του Αιγινιακού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία αναμέτρηση κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια της οποίας οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά όλα έδειχναν ότι ο φιλοξενούμενος Αιγινιακός ελέγχει την εξέλιξή της, η ΑΓΕ Πιερίας άλλαξε τα δεδομένα στα τελευταία έξι λεπτά, ανέτρεψε διαφορά οκτώ πόντων και πήρε την πρώτη της νίκη στην σεζόν, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα τον Αιγινιακό στην πρώτη του ήττα.

Όπως αναφέρει το katerinisport, μετά από ένα αναγνωριστικό και αμφίρροπο πρώτο πεντάλεπτο, ο Αιγινιακός πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 7-15 2’ 50” πριν τη λήξη της περιόδου, με την ΑΓΕ Πιερίας να μειώνει σε 12-15 στην ολοκλήρωσή της.

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας προηγήθηκε με οκτώ πόντους (12-20) 8’ 16” πριν το ημίχρονο, με τους παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου να απαντούν ισοφαρίζοντας σε 22-22 3’ 42” πριν την ανάπαυλα, όπου προηγήθηκε με 31-29.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με τον Αιγινιακό να αποσπάται με τέσσερις πόντους (38-42) 2’ 53” πριν το τέλος της περιόδου η οποία τον βρήκε να προηγείται με 42-45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο παρά το γεγονός ότι η γηπεδούχος ισοφάρισε στην πρώτη επίθεση, οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη έλεγξαν τον αγώνα, ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 47-55 6’ 09” πριν το τέλος. Η ΑΓΕ Πιερίας έβγαλε αντίδραση ξανά προσπέρασε στο σκορ (57-55) 3’ 24” πριν τη λήξη και προηγήθηκε με 63-55 (2’ 00”), καθώς ο Αιγινιακός έμεινε για 4’ 48” χωρίς σκορ και 6’ 09” χωρίς εύστοχο σουτ εντός πεδιάς και έφτασε στην τελική επικράτηση με 64-57, με τον Χρήστο Κουρκούτα να πετυχαίνει τους έντεκα από τους δώδεκα τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 12-15, 31-29, 42-45, 64-57.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Αποστόλου, Μωυσίδης 8 (2), Χαρισσόπουλος 2, Καραγιάννης 9 (1), Μέλιος 10, Ασαρίδης, Βαφόπουλος 7, Τζουνίδης, Καρυώτης, Κουρκούτας 26 (4), Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς 2.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας, Κατσιάνος 4, Αργυρόπουλος 4, Κοντόπουλος, Βουτσακόπουλος Α. 17 (1), Βουλτσίδης 12, Κιρκιντζώτης 4, Μελίδης 4, Βουτσακόπουλος Θ. 1, Γιουμούκης, Παπαμιχαήλ 11.