Νίκη στη Νάουσα για τους Πάνθηρες

Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 64-58 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Ημαθιώτες ήταν οι κυρίαρχου του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς εκμεταλλεύθηκαν με τον καλύτερο τρόπο το μουδιασμένο ξεκίνημα των Πανθήρων και προηγήθηκαν με 29-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε με την ομάδα της Κατερίνης να ισορροπεί ταυτόχρονα το παιχνίδι και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 39-27 υπέρ του γηπεδούχου.

Οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη συνέχισαν με την ίδια ένταση στην άμυνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου και μείωσαν σε 47-43 στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ζαφειράκης διατήρησε το προβάδισμά στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τη διαφορά και να περνούν μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά. Στο φινάλε της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με τους Πάνθηρες να παίρνουν τη νίκη στο τέλος με το τελικό 58-64.

Δεκάλεπτα: 29-15, 39-27, 47-43, 58-64.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 9 (1), Καπνάς 2, Ζαχαριάδης 6 (1), Βαδόλας 1, Τούφας 13, Σκουλαριώτης 9, Σιδηρόπουλος 11 (1), Παυλίδης, Δίντσης 4, Ράπτης 3 (1), Μώκας, Νικολαΐδης.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Κεραμιδάς, Μπούσμπουρας 10, Αδαμόπουλος, Γκαβοτάσιος 10 (3), Ψαρού 13 (2), Καζαντζανίδης, Λόγυρος 16 (4), Κεσεσίδης 2, Χρυσάφης, Ιορδανίδης, Σταυριανίδης 13, Κούτσικας.