Σημαντική νίκη των Ικάρων στην Κατερίνη

Νίκη που τους διατηρεί σε τροχιά play off σημείωσαν στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης οι Ίκαροι Γιαννιτσών, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport, σε μία αναμέτρηση όπου ο Βατανιακός ήταν κυρίαρχος στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά και οι Ίκαροι Γιαννιτσών στο αντίστοιχο επόμενο διάστημα, μοιραία όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα σημειώνοντας την 5η συνεχόμενη τους νίκη.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες μα συμβαδίζουν στο σκορ, το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά έξι φορές και τον Βατανιακό να το ολοκληρώνει όντας μπροστά στο σκορ με 20-14 χάρη σε τέσσερις αναπάντητους πόντους στο τελευταίο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης ήταν ιδιαίτερα παραγωγική, προηγήθηκε με 25-14 στα πενήντα τέσσερα πρώτα δευτερόλεπτα, σημείωσε δεκαέξι πόντους στα πρώτα 4’ 14” (36-23). Στην συνέχεια, οι Ίκαροι Γιαννιτσών βελτίωσαν την άμυνά τους, περιόρισαν τον Βατανιακό στους δύο πόντους στο υπόλοιπο της περιόδου και το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 38-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αρχικά μείωσαν σε 38-36 (20’ 49”), ισοφάρισαν στους σαράντα έναν πόντους στο 22’ 55”, ξέφυγαν με οκτώ (44-52) στο 25’ 53” κι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 52-56, καθώς ο Βατανιακός σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους στα τελευταία 1’ 09”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι Γιαννιτσών διατήρησαν το προβάδισμα, το οποίο κυμάνθηκε μεταξύ δύο και επτά πόντων, με την ομάδα της Κατερίνης να μειώνει τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (64-65) στο 35’ 15”. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν επτά αναπάντητους πόντους (64-72, 36’ 38”). Ο γηπεδούχος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς μείωσε σε 70-72 1’ 48” πριν τη λήξη, ωστόσο οι Ίκαροι Γιαννιτσών ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο ψυχωμένοι και πήραν τη νίκη με το τελικό 74-79.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 20-14, 38-32, 52-56, 74-79.

Βατανιακός Σάρισα: Κοτσίμπελης 7, Σιαπάκας, Λάλλας 6, Τερζόπουλος 4, Γιαμούζης 8 (2), Πόσιος, Μεσκούρης, Τζήμας 3, Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 6 (1), Μπίσμπας 29 (4), Αμανατίδης 11 (3).

Ίκαροι Γιαννιτσών: Μαλιάρης 5 (1), Χαραλαμπίδης 5, Ελευθεριάδης 21 (2), Μπογδάνης 10 (1), Μαυρόπουλος 6 (2), Πολυχρονίδης 14 (4), Καρυπίδης, Υφαντίδης 18 (1), Βουζίνας.