Εύκολο απόγευμα για τη Νέα Ιωνία

Εύκολο απόγευμα είχε η Νέα Ιωνία που επικράτησε με 36-19 επί της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν δεδομένη, ωστόσο η Πυλαία ήταν ανταγωνιστική για τουλάχιστον 22 λεπτά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες οι φιλοξενούμενες είχαν ένα μικρό προβάδισμα με την γηπεδούχο ομάδα όμως να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και να κρατά την επαφή ,ε το σκορ. Μετά το 2ο λεπτο περίπου, η Νέα Ιωνία κατάφερε να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 20-11.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία καθώς η Πυλαία δεν κατάφερε να μειώσει την μεγάλη τη διαφορά. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε η Κουκμίση με 10 τέρματα, ενώ η Στουγιαννίδου με 7 τέρματα ήταν η πρώτη σκόρερ για τη Νέα Ιωνία.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ 19-36

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-7, 7-9, 8-11, 10-16, 11-20 (ημχ.) 12-23, 13-26, 15-29, 15-29, 18-31, 19-36

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Μόσχου 1, Κουκμίση 10, Βράμπα Δ. 2, Ανδρεανίδου, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Μακούλη, Καγγελάρη, Δημητρακοπούλου, Σουμτάκη, Σελεμίδου 4, Κούπα, Βράμπα Ε., Πετρίδου 2, Στεφανίδου.

Ο.Φ.Ν.ΙΩΝΙΑΣ (Δημοσθένης Σαμαράς): Μανιά 3, Φράγκου 6, Παπανικολάου, Κερλίδη 2, Καρέλα 2, Μακρή, Γκουζούλη 1, Πανούση, Χρυσή 2, Διακογιάννη, Κοντοστέργιου 3, Σαραντάκου 1, Άντριτσουκ 6, Κόβιτς 3, Χρονοπούλου, Στουγιαννίδου 7.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 5/6-4/4