Σκορ και θέαμα από τους συντοπίτες! (photos+vid)

Επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά, το χανιώτικο ντέρμπι ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο γήπεδο Περιβολίων! ΑΟΧ/Κισσαμικός και Πλατανιάς μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, με το τελικό 2-2 να σφραγίζει τις προσπάθειές τους.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν ήταν εντυπωσιακό σε εξέλιξη και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε πολύ μεγάλες συγκινήσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, ενώ βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο, από το τέρμα που σημείωσε ο Νίλι στο 9ο λεπτό μετά από ένα ολέθριο λάθος στην άμυνα των τυπικά γηπεδούχων, κατάφερε στη συνέχεια να φτάσει στην ανατροπή, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Νίκο Βρεττό.

Συγκεκριμένα, το 1-1 έγινε στο 64′ μετά την σέντρα του Αρναρελλη και το πλασέ του Βρεττού, με τον ίδιο παίκτη να σημειώνει και το 1-2, πέντε λεπτά αργότερα (69′), αξιοποιώντας αυτή τη φορά το γέμισμα από τον Φαζό.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός φάνηκε να αποκτά το προβάδισμα για την νίκη, αλλά ο Πλατανιάς για μια ακόμα φορά επιβεβαίωσε ότι δεν παρατά κανένα παιχνίδι, καταφέρνοντας με πρωταγωνιστή τον Μιγκέλ να φτάσει στο τελικό 2-2 στο 76’ μετά από σέντρα του Ποζατζίδη, με την μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Σισέ και να καταλήγει στα δίχτυα.

Εξαιρετικό το κλίμα στις εξέδρες και στον αγωνιστικό χώρο, με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο Περιβολίων να ευχαριστιέται ένα απολαυστικό παιχνίδι.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Σισέ, Φαζός, Καραγεώργης (63′ λ. τρ. Βρεττός), Μουμίν, Σάλιακας (44′ λ.τρ. Σελινιωτάκης), Αρναρέλλης, Κάσσος, Ρίσκι, Κουσκουνάς.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Βασιλειάδης, Ουές, Στ. Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (57′ λ. τρ. Κόρτσταμ), Μάικιτς, Γκατσολάρι (66′ Παπανικολάου), Μποσέτι, Μιγκέλ, Νίλι, Λουκίνας (89’ Πουρζιτίδης)