Κρατά το πλεονέκτημα η Κύμη

Τη θέση της πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού διατήρησε η Κύμη που επικράτησε με 90-83 στη Χαλκίδα του Ηφαίστου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής στην Betshop Basket League.

Οι Ευβοιώτες διατήρησαν την απόσταση της μίας νίκης από την 13η θέση όπου βρίσκεται το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Οι γηπεδούχοι που είχαν «διπλούς» τους Χόρτον και Τουντζιαράκη, τελείωσαν με 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 28/40 βολές και ακόμα 41 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 μπλοκς. Από την άλλη ομάδα της Λήμνου είχε 17/40 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 22/29 βολές και ακόμα 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν γρήγορα προβάδισμα στο σκορ με τον Γκότσερ να κάνει το 4-9 πριν ακόμα ολοκληρωθούν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Ο Ήφαιστος συντήρησε αυτό το προβάδισμα φτάνοντας ακόμα και στο 19-13 λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (15-19).

Στο 12′ ο Γουάσινγκτον με εύστοχο τρίποντο ισοφάρισε σε 21-21 όπως δύο τρίποντα από τους Χαριτόπουλο και Μπρέιζελτον έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Ήφαιστο με 21-27. Δύο διαδοχικά εύστοχα τρίποντα από τον Καρινιάουσκας έδωσαν προβάδισμα στην Κύμη με 36-34 με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 39-36.

Ο Ήφαιστος έφερε γρήγορα το σκορ στα ίσια, με τις δύο ομάδες ωστόσο να συμβαδίζουν σε όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Mάλιστα το φινάλε της βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 58-58.

Με τους Τουντζιαράκη και Γουάσινγκτον η Κύμη κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά και να προηγηθεί με 66-60. Ωστόσο δύο τρίποντα από τους Φρειμάνις και Σταμάτη έφεραν και και πάλι τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου (67-66).

Στο 36′ ο Καρινιάουσκας με νέο τρίποντο έστειλε την Κύμη στο +7 (77-70) ενώ ο Χόρτον με 2/2 βολές στο 37′ διαμόρφωσε το 81-73. Ένα λεπτό αργότερα ο Σαγκς έκανε το 85-75. H Κύμη συντήρησε αυτό το προβάδισμά της μέχρι και το φινάλε του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 90-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83