«Ζωντανό» το Ρέθυμνο με επιβλητική νίκη

Το Ρέθυμνο πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του και πέμπτη συνολικά στην Basket League, με εμφατικό τρόπο στο εντός έδρας νησιωτικό ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου με αντίπαλο τον Κολοσσό (93-67), που έμεινε στις τρεις νίκες.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, όταν η κρητική ομάδα με επιμέρους σκορ 30-8, «εκτόξευσε» την διαφορά από τους τρεις πόντους (29-26) στους 25 (59-34 σκορ πρώτου ημιχρόνου). Οι γηπεδούχοι με την δεύτερη σερί νίκη τους έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της παραμονής.

Ο Άντονι Χίκι, που έκανε τριπλ νταμπλ με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Ρεθύμνου, από το οποίο διακρίθηκαν, επίσης, οι Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 19 πόντους με 4/6 τρίποντα, Τράβις Ντάνιελς με 16 πόντους με 2/2 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, και Ανδρέας Χριστοδούλου με 13 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67.