Ιστορική πρόκριση για τον Αερωπό Έδεσσας!

Σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση, ο Αερωπός νίκησε τον Δούκα στην Έδεσσα, έκανε το 2-0 στις νίκες και για πρώτη φορά στην ιστορία του πέρασε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Handball Premier.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να παίρνουν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά. Όπως αναφέρει το e-handball.gr, στο πρώτο ημίχρονο ο Αερωπός έμεινε μπροστά στο σκορ και από το 10′ (8-4) κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας τεσσάρων τερμάτων την, οποία κράτησε μέχρι το 30′ (14-10). Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Δούκας μπήκε πιο δυναμικά στο γήπεδο και κατάφερε στο 50′, με 3-0 στα γκολ, να κάνει το 23-18, 23-21. Από κει και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι και στο 55′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 25-25.

Στο 58:34 του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν 26-25, σημειώθηκε οριακή φάση με πρωταγωνιστές τον Πολύδωρο και τον Βαφείδη, για την οποία οι άνθρωποι του Δούκα εκφράζουν τα παράπονά τους. Αποτέλεσμα ήταν ο Πολύδωρος να δεχθεί δίλεπτη αποβολή και ο προπονητής του Δούκα, Κώστας Μπούνας κόκκινη κάρτα, καθώς δεν κατάφεραν να συγκρατήσουν τα νεύρα τους μπροστά στις τηλεοπτικές κάμερες.

Ο αγώνας τελικά έληξε με νικητή τον Αερωπό Έδεσσας με σκορ 27-26 και την πρόκρισή του στην επόμενη φάση όπου θα συναντήσει τον Ολυμπιακό.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μισαηλίδης με 7 γκολ και για τον Δούκα ο Ζιβούλοβιτς με 8 γκολ, οι οποίοι μάλιστα δεν έχασαν κανένα πέναλτι.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 27-26

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 8-4, 10-8, 12-10, 14-10 (ημχ) 16-13, 17-15, 21-17, 23-21, 25-24, 27-26

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας Π., Μαυρόπουλος, Τζουβάρας Θ. 1, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 5, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Μισαηλίδης 7, Κεσίδης 2, Κυριακού 6, Αρβανιτίδης, Λιόφης Λάππας.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Μωραΐτης 4, Παπαπούλιος 3, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος 1, Μπραουδάκης, Σαμαράς, Λιόλιος 3, Ζιβούλοβιτς 8, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κολλύρης, Κεδέρης 6.

Διαιτητές: Πατιός-Τσάνας, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 4/4-5/5

Παρατηρήσεις: Α. Με την έναρξη του αγώνα και εφόσον πέρασαν 20 δευτερόλεπτα σταμάτησε να λειτουργεί ο ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου. Το παιχνίδι συνεχίστηκε αμέσως με χειροκίνητο χρονόμετρο και επιτραπέζιο πίνακα του σκορ. Β. Στο 12ο λεπτό του αγώνα ο αθλητής της Α’ ομάδας Βαφείδης Πέτρος με αριθμό φανέλας 17 και αριθμό δελτίου ΟΧΕ 65710 άλλαξε φανέλα λόγω καταστροφής της και συνέχισε με φανέλα που έφερε το νούμερο 6. Γ. Στο 58:34 λεπτό του αγώνα μετά το σήμα του παρατηρητή και υπόδειξή του να δείξουμε κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Β ομάδας Κωνσταντίνο Μπούνα με αριθμό κάρτας ΟΧΕ 148, συνέχισε να διαμαρτύρεται έντονα, εισερχόμενος στον αγωνιστικό χώρο, του δόθηκε επιπλέον δίλεπτος αποκλεισμός. Στη συνέχει κινήθηκε απειλητικά προς τον διαιτητή Πατιό Κωνσταντίνο λέγοντας του «άντε γ@μήσου». Για τον λόγο αυτό του δόθηκε κόκκινη και μπλε κάρτα.