Μια ακόμη σπουδαία μέρα για το τένις δια χειρός Στέφανου Τσιτσιπά! (vids)

Σπουδαία μέρα για το ελληνικό τένις, αφού μετά το πρώτο τρόπαιο της Μαρίας Σάκκαρη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Γκοφέν και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του Εστορίλ.

Ο Τσιτσιπάς δεν ξεκίνησε καλά, χάνοντας το πρώτο σετ με 3-6 από τον Βέλγο, ωστόσο μετά από ένα “τρελό” δεύτερο σετ με επτά breaks, έγινε το 1-1 με σκορ 6-4.

Ένα break του Έλληνα αθλητή στο ένατο game, έδωσε προβάδισμα με 5-4, για να τελειώσει στη συνέχεια το σετ και το ματς (6-4).

Συνολικά θα βρεθεί για 6η φορά στην καριέρα του σε τελικό στο ATP Tour και θα διεκδικήσει τον 3ο τίτλο του (2-3), μετά από το Stockholm Open της Στοκχόλμης το 2018 και το Open 13 της Μασσαλίας το 2019.

Ο τελευταίος του αντίπαλος στο τουρνουά του Εστορίλ για φέτος, θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό, στον οποίο ο πολύ έμπειρος Pablo Cuevas θα αντιμετωπίσει τον 19χρονο Alejandro Davidovich Fokina.