Πρωταθλητής στη Β ΕΚΑΣΚΕΜ ο ΓΑΣ Βαφύρας!

Ο Βαφύρας επικράτησε με 65-76 της ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της τελικής φάσης των Play Offs της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ και ανακηρύχθηκε πρωταθλητής στην Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ για την αγωνιστική περίοδο 2018/9.

Όπως αναφέρει το katerinisport, το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και η ολοκλήρωσή του βρήκε την ΚουΠα Κιλκίς να προηγείται με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θωμά Τσάτση πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 43-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας εμφανίστηκε βελτιωμένος και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με την ΚουΠα να πρηγείται στο τέλος του με 52-50.

Οι παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 65-76, σπάζοντας το εντός έδρας αήττητο σερί της ΚουΠα Κιλκίς (τελευταία εντός έδρας ήττα της στις 31 Μαρτίου 2018 από τον Εργόναθλο με 55-56), έκαναν το 2-0 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το πρωτάθλημα, με αμφότερες τις ομάδες να προβιβάζονται στην Α’ Κατηγορία, όπου θα αγωνιστούν στην επόμενη σεζόν.

Διαιτητές: Καλέσης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-18, 43-32, 52-50, 65-76.

ΚουΠα Κιλκίς (Τσάτσης): Πλάκα, Καπνίδης 3, Ποζίδης 21 (5), Σκάλε 2, Ψωμιάδης 2, Υφαντίδης 7 (1), Δαλαλέλης, Τσουλφαΐδης 3, Αραμπατζής, Μουστάκας 14, Ιωαννίδης 13, Κώττης.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Αραμπατζής 5, Ευαγγελόπουλος 17 (3), Ναβροζίδης 2, Μπατζάκης 6 (1), Κυπαρίσσης 7, Τζιόλης, Βαρβούτης 22 (1), Ντακαρέλας 3 (1), Γερομιχαλός 12 (4), Παπακώστας, Σκέντος.