Πρωταθλητής Ελλάδας στους Έφηβους ο Ολυμπιακός!

Πρωταθλητής Εφήβων για τη σεζόν 2018-19 είναι ο Ολυμπιακός, μετά την άνετη επικράτησή του με 87-49 επί της Ασπίδας Ξάνθης στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του 46ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος, η τελική φάση του οποίου διεξήχθη στην Ελευθερούπολη.

Οι Πειραιώτες δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη την αναπάντεχη ήττα του Προμηθέα Πάτρας από τον Άρη και κάνοντας το χρέος τους κόντρα στην Ασπίδα Ξάνθης, στέφθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν Πρωταθλητές Εφήβων. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη ισοβάθμησε με το Περιστέρι, ωστόσο υπερτέρησε λόγω της νίκης της επί των «δυτικών πριγκίπων» με 82-78.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 26-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Ασπίδα Ξάνθης ήταν ανήμπορη να αντιδράσει κι έτσι στο γ’ δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” με 33-11 επιμέρους σκορ περιόδου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +39 (73-34, 30′), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Πέντε παίκτες των Πειραιωτών σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο των Μωραϊτη, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους σε 19:33”, ενώ ο Ποκουσέβσκι χρησιμοποιήθηκε για έξι μόλις λεπτά.

Από πλευράς Ασπίδας, που τερμάτισε στην 5η θέση, ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 26-14, 40-23, 73-34, 87-49.