Ένα βήμα ακόμη για τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Με τον αέρα του πρωταθλητή, παίζοντας με αυτοπεποίθηση και με πολλές λύσεις στην επίθεση ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ στο «Παλατάκι» και με προβάδισμα νικών 2-0 ετοιμάζεται για φιέστα τίτλου την Πέμπτη στο «Μελίνα Μερκούρη».

Oι «ερυθρόλευκοι» παρότι έχασαν το 1ο σετ από το επιθετικό κρεσέντο του Νιλς Κλαπβάικ κατάφεραν να ανακάμψουν και με σταδιακή άνοδο αλλά και υπεροχή στην κόντρα επίθεση και στο σερβίς πήραν δίκαια ίσως την πιο σπουδαία νίκη στην πορεία τους για τον τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ δεν έκανε εμφάνιση ομάδας που θέλει τον τίτλο του πρωταθλήματος. Με εξαίρεση το 1ο σετ που βασίστηκε στο επιθετικό ξέσπασμα του επιθετικού διαγωνίου του κυριολεκτικά κατέρρευσε. Όσο περνούσε η ώρα έμενε από δυνάμεις όπως άλλωστε αποτυπώθηκε και στο τελικό σκορ των σετ. Ο Δικέφαλος αν και είχε στο πλευρό του τους οπαδούς του που δημιούργησαν ωραία και θερμή ατμόσφαιρα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό σε ένα ματς στατικό, με πολλέ διακοπές που κυμάνθηκε στα μέτρα και στην τακτική του Ολυμπιακού.

Οι ακραίοι του ΠΑΟΚ Μουαγκουτούτια, Σαφράνοβιτς βρέθηκαν σε κακή μέρα και επιθετικά και στην υποδοχή, ενώ παρότι το σερβίς ήταν αποτελεσματικό δεν υπήρχε ο παίκτης που θα έκανε την κόντρα και την δεύτερη επίθεση πίσω από τον Κλαπβάικ. Ξεχώρισε για άλλη μία φορά ο Οκολιτς ο οποίος μάλιστα στο τέλος του 2ου σετ είχε αψιμαχία με τον Ανδρεάδη.

το φιλμ του αγώνα στο volleynews

Η διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-23

2ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 15-21, 17-25

4ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 15-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 58 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 1-3 (25-23, 21-25, 17-25, 15-25).

ΠΑΟΚ (Γιούρι Φιλίποφ): Οκολιτς 10 (4/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μουαγκουτούτια 9 (8/24επ., 65%υπ., 44%αρ.), Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Τακουρίδης 8 (7/12επ., 1 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (18/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 4 (4/15επ., 58%υπ., 52%αρ.) / Εφραιμίδης (λ. – 43%υπ., 29%αρ.), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής 1 (1/2επ.), Καπετανίδης, Γάτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 4π. (2/6επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/11επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 16 (13/27επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 17 (17/26επ., 26%υπ., 9%αρ.), Ραουβέρντινκ 22 (18/33επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. -44%υπ., 28%αρ.), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Σμαραγδής, Δαρίδης (λ).