Νίκησε αλλά υποβιβάστηκε το Λαύριο

Το Λαύριο επικράτησε εντός έδρας του Ηφαίστου Λήμνου (96-76), αλλά δεν απέφυγε την 13η θέση της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Basket League και τον υποβιβασμό στην Α2, μετά τη νίκη άνευ αγώνος της Κύμη επί του Παναθηναϊκού και του Ρεθύμνου στην Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον Άρη.

Το Λαύριο κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (57-34), χάρις στα πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας του (12/15 δίποντα, 8/12 τρίποντα) στην επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Μίλαν Μιλόσεβιτς (13 πόντοι με 3/3 τρίποντα).Οι γηπεδούχοι με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Ουίλιαμ Μπιούφορντ, Ντορόν Λαμπ προηγήθηκαν με 9-0 στα πρώτα 3.5 λεπτά του ματς. Με τον Μπιούφορντ να συνεχίζει να είναι «καυτός» και να πετυχαίνει άλλους 9 πόντους με ένα τρίποντο το Λαύριο Aegean Cargo αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +15 (27-12), ύστερα από τρίποντο του Μιλόσεβιτς 50’’ πριν την λήξη. Το Λαύριο Aegean Cargo συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 17-7 με επτά πόντους του Μιλόσεβιτς, ανέβασε την διαφορά στους 25 (44-19), με 4’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ήφαιστος απάντησε με σερί 7-0 με δύο τρίποντα των Δημήτρη Σταμάτη,Τάιρον Μπράιζελτον, και κατέβασε την διαφορά στους 18 (44-26), 3’ και 51’’πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 8-3 στα τελευταία 1’ και 51’’ του πρώτου ημιχρόνου, με τρίποντο του Γιάννη Κουζέλογλου και τρεις πόντους του Λαμπ, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +23 (57-34).

Η ομάδα της Λήμνου ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με επιμέρους σκορ 13-5 με επτά πόντους του Ρόλαντς Φρεϊμάνις μείωσε στους 15 (62-47), με 3’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Λαύριο Aegean Cargo στο +23 (76-53), ύστερα από επιμέρους σκορ 7-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζεφ Ουίτι.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με νέο σερί 7-0 των γηπεδούχων με τέσσερις πόντους του Μιλόσεβιτς και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζαμάλ Νίξον και την διαφορά να ανεβαίνει στους 30 πόντους (83-53) δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Η διαφορά των 30 πόντων ήταν και η μεγαλύτερη του Λαυρίου Aegean Cargo στην συνάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-34, 76-53, 96-76.