Κύπελλο Ελλάδος

Στον 5ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας η Καβάλα! (photos)

Παλικαρίσια πρόκριση του ΑΟΚ στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου, μετά το νικηφόρο 2-0 κόντρα στην ΠΑΕ Χανιά!

Οι “Αργοναύτες” είχαν ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο, πολύ καλή τακτική προσέγγιση αλλά και καθαρό μυαλό στα 90 λεπτά του αγώνα.

Στα πρώτα 45 λεπτά, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη “χτύπησε” σε ανύποπτες στιγμές (18′ αυτογκόλ, 31′ Καθάριος) και παρά το γεγονός πως είχε δυο αναγκαστικές αλλαγές (ο Μαρκόπουλος τραυματίστηκε σοβαρά στη μύτη και μεταφέρθηκε σε ιδιωτική κλινική της πόλης), πήρε τη σπουδαία νίκη.

Η ΠΑΕ Χανίων προσπάθησε με κυκλοφορία της μπάλας αλλά απείλησε άμεσα μόνο σε μια φάση στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν σχηματισμό, πίεσαν σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στην Πρωινή Καβάλας

Καβάλα : Δίμηζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός, Στίκας, Παπαστεργίου, Θωμαΐδης (72′ Ορφανίδης), Κέρθι, Καθάριος (45′ λ.τ. Μελισσόπουλος), Βόσαλικ, Γαβρηιλίδης, Μαρκόπουλος (27′ λ.τ. Παυλίδης)

ΠΑΕ Χανιά : Κουτζαβασίλης, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος (46′ Δημητριάδης), Πάνος, Ουνγιαλίδης, Παναγιωτούδης (64′ Βρεττός), Μουμίν, Λεοζίνιο (46′ Τζιώρας), Κουσκουνάς, Αρναρέλλης