Επιβλητικός ο Προμηθέας στην Λάρισα

Ο Προμηθέας κυριάρχησε χάρις στην ποιότητα, την εμπειρία και την ομοιογένεια του στη Λάρισα και έφτασε σε επιβλητική νίκη με 96-69, για την πρεμιέρα της κανονικής περιόδου της Basket League.

Η ομάδα της Πάτρας με την πιεστική άμυνα της οδήγησε τους «νεοφώτιστους» γηπεδούχους σε σχεδόν διπλάσιο αριθμό λαθών (17-9), ενώ ήταν πολύ εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα (15/30 τρίποντα έναντι 6/20 της Λάρισας).

Ο Προμηθέας, επίσης, είχε εξαιρετική ομαδική λειτουργία στην επίθεση, κάτι που επιβεβαιώνεται από τις 30 ασίστ που έδωσε, ενώ είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Δημήτρης Κατσίβελης 13 με 3/3 τρίποντα, Λάνγκστον Χολ και Γιώργος Μπόγρης από 12, Λευτέρης Μαντζούκας 11 και Ρόμπερτ Λόουερι 10.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (14-7) στο 6’ της συνάντησης με δύο τρίποντα του Ολεξάντρ Λίποβι. Η Λάρισα, όμως, αντέδρασε και με τον πρώην της ομάδας της Πάτρας, Τερέλ Παρκς να πετυχαίνει 7 πόντους, ισοφάρισε σε 17-17 δύο λεπτά αργότερα. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη (20-17) και ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα.

Ο Προμηθέας άρχισε την δεύτερη περίοδο με σερί 8-0 με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Δημήτρη Κατσίβελη, Κρις Μπαμπ και ένα ακόμη καλάθι του 29χρονου Αμερικανού γκαρντ, και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (30-19) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεκάλεπτου.

Με έξι πόντους του Γιώργου Μπόγρη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 16 (40-24) στο 16’ και με νέο τρίποντο του Κατσίβελη, προηγήθηκαν με 17 (47-30) στο 18’.

Ο Προμηθέας άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπαμπ και την διαφορά να φτάνει τους 20 (52-32). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Σκότι Ρέϊνολντς, μείωσαν την απόσταση από την ομάδα της Πάτρας στους 12 (61-49) στο 27’.

Παρέμεινε ψύχραιμος ο Προμηθέας, ωστόσο, και με τρία συνεχόμενα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Λάνγκστον Χολ, Ρόμπερτ Λόουερι και Λάνγκστον Χολ, ξέφυγε με 22 (74-52), με 35’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Η ομάδα της Πάτρας άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 10-0 με δύο τρίποντα των Λεωνίδα Κασελάκη, Λόουερι και η διαφορά έφτασε τους 29 (84-55) στο 32’. Η διαφορά των 29 ήταν και η μεγαλύτερη για τους νικητές στην συνάντηση.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96.