Νίκη του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο φιλικό με την Εθνική Εφήβων

Σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον από πλευράς εξέλιξης παιχνίδι, ο ΑΓΣ Ιωαννίνων επιβλήθηκε της Εθνικής ομάδας των εφήβων με σκορ 71-69, στα πλαίσια του ετήσιου τουρνουά που διοργανώνεται στην Παραμυθιά από τον τοπικό σύλλογο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακέ το ματς και προηγήθηκε 27-15 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 7/9 τρίποντα! Η αντίδραση του ΑΓΣΙ ήρθε από το δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους 8 πόντους στο ημίχρονο (34-42), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 23-12 βρέθηκε να προηγείται 57-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο κόουτς Βλασσόπουλος γύρισε την άμυνα σε ζώνη, όμως ο ΑΓΣΙ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα (64-55 στο 37’) και συνέχισε την προετοιμασία του με ένα ακόμα νικηφόρο παιχνίδι.

Εθνική Εφήβων (Βλασσόπουλος-Προεστός) : Σπυρόγλου 13 (1), Πράπας 16 (3), Κωστόπουλος 12 (2), Γιαννόπουλος 5 (1), Τόλα 6, Ευσταθιάδης 7 (1), Παπασάβογλου 5 (1), Φιλοξενίδης 3 (1), Ζώτος 2, Χρήστου, Κάλτσιος, Πολάτογλου.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ηλιάδης-Τσουκανέλης) : Μούκας 10 (2), Γυφτάκης 8 (2), Σαπχατζίδης 7 (1), Παππάς Γ., Καλογεράτος 10 (2), Αντωνίου 6, Χρήστου, Παπανικολάου 2, Μάκης, Παπαδόπουλος 6,  Δαβάνης 17 (1), Φίλιος 6.