“Άστραψε και βρόντηξε” στην πρεμιέρα του Eurocup ο Προμηθέας! (vids)

Ο Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο Eurocup καθώς έκανε… σκόνη τη Μακάμπι Ρισόν, την οποία κέρδισε στην έδρα της με το ευρύ 88-55.

Όπως αναφέρει το basketblog, πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κρις Μπαμπ, ο οποίος σε 29 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε 19 πόντους με 5/8 σουτ εντός πεδιάς, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Εξαιρετικοί εμφάνιση επίσης πραγματοποίησαν οι Χολ (12), Λίποβι (11), Μπόγρης (10), Κασελάκης (10) που ήταν οι υπόλοιποι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους ηττημένους, από 9 πόντους είχαν οι Σάντλερ, Σουίνγκ, Αριέλ.

H ομάδα της Πάτρας μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι, αποφασισμένη να μην δώσει κανένα δικαίωμα στους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 11-0 στο πρώτο τετράλεπτο, πριν δεχθεί το πρώτο καλάθι 4΄30΄΄ μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Προμηθέας έλεγξε απόλυτα το δεκάλεπτο και με τους Lypovyy (11 πόντοι με 3/3 τρίποντα) και Babb (10 πόντοι) να είναι “καυτοί” προηγήθηκε με 16 στην 1η περίοδο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρέμεινε κυρίαρχη και στο 2ο δεκάλεπτο, παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ, κυκλοφορώντας εντυπωσιακά την μπάλα (16-5 οι ασίστ με Hall και Αγραβάνη να έχουν από 4) και χαρίζοντας θέαμα, έχοντας 3 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, καθώς στους Lypovyy και Babb προστέθηκε και ο αρχηγός, Λεωνίδας Κασελάκης. Οι τρεις τους είχαν συνολικά 7/12 τρίποντα στο 1ο ημίχρονο και ο Προμηθέας πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 19 πόντων (52-33). Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας διατηρούσε την υπέρ του διαφορά σε υψηλά επίπεδα, ενώ εκμεταλλεύοντας την αστοχία των γηπεδούχων, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 27 πόντους! Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Ισραηλινούς να πετυχαίνουν όπως και στο τρίτο δεκάλεπτο μόλις 11 πόντους και με την ομάδα της Πάτρας να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη στο Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 33-52, 44-71, 55-88.

Μακάμπι Ρισόν (Goodes): Saddler 9 (1), Swing 9 (3), Ariel 9 (2), Blayzer 4, Williams 4, Chubrevich 4, Tishman 2, Dovrat, Hamilton 6, Monroe 8.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Hall 12 (1), Babb 19 (2), Lypovyy 11 (3) , Καφέζας, Αγραβάνης 2, Lowery 5 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 5 (1), Fieler 4, Μπόγρης 10, Ellis 8, Μαντζούκας 2.