Ο ΠΑΟΚ “κλείδωσε” από νωρίς τη νίκη με τη Λάρισα

Στην πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League έφτασε ο ΠΑΟΚ, που δεν βρήκε αντίσταση από τη Λάρισα στο PAOK Sports Arena, αφού επικράτησε με 87-61 έχοντας στα χέρια του διψήφιες διαφορές, διαρκώς μετά το 7ο λεπτό.

Έφτασε στη νίκη έχοντας ως κορυφαίους τους Σμιθ με 24 πόντους (τους 22 στο δεύτερο ημίχρονο), Νόουλς (13π, 10ρ.) και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (47-32). Για τη Λάρισα προσπάθησαν ο Μπερχανεμέσκελ με 22 πόντους και ο Παρκς με 14 και πέντε ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε από νωρίς τις βάσεις της νίκης, αφού κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην πρώτη περίοδο. Παρότι τα πρώτα τρία λεπτά δεν είχαν σκορ, στη συνέχεια ο Δικέφαλος κατάφερε αρχικά με τον Λιούις και στη συνέχεια με τον Νόουλς και τον Ουίγκινς, να βρει σκορ και να ξεφύγει με 8-1 στο 4′ και 17-3 στο 9′. Στο τέλος της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 19-5 εκμεταλλευόμενοι τον καλό ρυθμό που βρήκαν στην επίθεση αλλά και την αρνητική εικόνα της Λάρισας στην επίθεση. Στα πρώτα δέκα αγωνιστικά λεπτά οι Θεσσαλοί είχαν 1/15 σουτ εντός παιδιάς.

Η Λάρισα έδειξε σημάδια βελτίωσης στη δεύτερη περίοδο, όχι όμως σε τέτοιο βαθμό ώστε να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ με τον Ουίγκινς να του δίνει ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ (12π, 5ρ, στο ημίχρονο) και τον Νόουλς να κερδίζει αρκετές μάχες κοντά στα καλάθια, έστειλε τη διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους (31-11 στο 15′) και τελικά έκλεισε το ημίχρονο με μία μεγάλη διαφορά (39-22) έχοντας σχεδόν διπλάσια ριμπάουντ (29-15).

Η εικόνα της τρίτης περιόδου δεν διαφοροποιήθηκε. Η Λάρισα ήταν σαφώς πιο αποτελεσματική στην επίθεση ωστόσο δεν μπορούσε μέσα από την άμυνα να μειώσει τη διαφορά, αφού δεν πλησίασε περισσότερο από τους 14 πόντους (47-33 στο 25′). Ο ΠΑΟΚ δεν είχε προβλήματα στην επίθεση του, ειδικά από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό ο Άνταμ Σμιθ (είχε δύο πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 11 στην τρίτη περίοδο) και έτσι στο 28′ βρέθηκε μπροστά με 62-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ΠΑΟΚ να ανοίγει τη διαφορά ακόμη και στους 28 (80-52), πριν φτάσει στην επικράτηση με 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 19-5, 39-22, 62-43, 87-61.