Σχεδόν double score για την ΑΕΚ!

Σε έναν αγώνα με ξεκάθαρη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη μέσα στο γήπεδο του «Πλάτωνα» και τους δύο βαθμούς για τον πίνακα κατάταξης της Handball Premier.

Αν και οι Νικαιώτες μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο, κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ μόνο στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα (9-10 στο 20′). Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της και μεγάλωνε συνεχώς τη διαφορά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 11-21.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους γηπεδούχους και διπλασίασαν τα γκολ λίγο πριν το 45′ (14-30 στο 45′). Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων ήταν στα 19 γκολ, που ήταν και η μεγαλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς. Η Ένωση τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 20-38.

Στο 52:30 λεπτό του αγώνα ο Χρήστος Κεδέρης τραυματίσθηκε στο δεξί του πόδι μετά από σύγκρουση που είχε με τον Χουρσουντιάν, με αποτέλεσμα ο παίκτης του Άρη να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα και ο διεθνής εξτρέμ να αποχωρεί υποβασταζόμενος. Οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, αν και ασφαλή συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν μέχρι να πραγματοποιηθεί η μαγνητική.

Όπως αναφέρει το e-handball, κορυφαίος παίκτης για τον Άρη ήταν Λαδάκης με 5 γκολ ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο τερματοφύλακας Αργύρης Παπαδόπουλος. Για την ΑΕΚ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ζαμπούνης και Φλορίδο με 7 γκολ ο καθένας.

Στο τέλος του αγώνα έγινε έλεγχος ντόπινγκ στους Λαδάκη και Παπαδημητρίου από την ομάδα του Άρη και σε Ζαμπούνη και Οζμουσούλ από την ΑΕΚ.

ΑΡΗΣ OLYMPIC DIAGNOSTIC – AEK 20-38

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 7-9, 9-10, 9-15, 11-21 (ημχ) 12-23, 13-26, 14-30, 16-33, 18-37, 20-38

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 5, Ταουσάνης, Αθανασίου, Βλάχος 2, Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Παπαδημητρίου, Ασβεστάς 3, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας 1, Βίδρας, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν 1, Χαραλάμπους 4.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Δομπρής 4, Μωραϊτης 1, Χόγκας 2, Ζαμπούνης 7, Νικολαϊδης, Μυλωνάς 3, Χιμένεθ, Φλορίδο 7, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 3, Οζμουσούλ, Άρσιτς, Μπουνέτα 3, Γιόσμου, Κεδέρης 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 6-2 Πέναλτι: 3/3-4/4 Κόκκινη: Χουρσουντιάν (επικίνδυνο παιχνίδι)

Παρατηρήσεις: «Στο 52:30, ο αθλητής της Α’ ομάδας Χουρσουντιάν Σαρκίς, με ΑΔ ΟΧΕ 72135 και νούμερο φανέλας 30, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι. Το δελτίο του αθλητή δεν κρατήθηκε».