Πήρε το ντέρμπι και την πρώτη νίκη ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής συνδύασε τον πρώτο εντός έδρας αγώνα του μετά την επιστροφή του στο Πρωτάθλημα ύστερα από 8 χρόνια απουσίας, με τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι του Άρη (82-66) και την πρώτη του στη Basket League.

Στο κατάμεστο από 3.000 φίλους τους Ιβανώφειο, οι «κυανόλευκοι» κυριάρχησαν χάρις στην ευστοχία τους κοντά στο καλάθι (23/37 δίποντα) και τα παραπάνω έξι τρίποντα που πέτυχαν από τους «κίτρινους» (9/28 έναντι 3/16). Μόνο στις βολές ήταν πιο εύστοχος ο Άρης (15/21 έναντι 9/18).

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Ηρακλή ήταν ο Ντάριους Γκάρετ, που τελείωσε το ματς με 17 πόντους (με 7/8 δίποντα) και 15 ριμπάουντ. Τον 29χρονο Αμερικανό σέντερ ακολούθησαν σε απόδοση ο Ολιβιέρ Χάνλαν, που σκόραρε, επίσης, 17 με 3/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, ο Λένζελ Σμιθ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ και ο Τζαμάλ Σουλέρ, που σκόραρε 12 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους οι 23 πόντοι και τα 7 ριμπάουντ του Τζέιλεν Μόρις δεν ήταν αρκετά για να αποτρέψουν την ήττα τους.

Οι «κυανόλευκοι» έκαναν δυναμική εκκίνηση στο ματς και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σουλέρ προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων (18-8) μόλις στο 7’. Ο Άρης αντέδρασε και με έξι σερί πόντους του Μόρις πλησίασε στους τρεις (22-19) τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Ηρακλής απάντησε με το δίδυμο Χάνλαν, Γκάρετ και προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (33-23) στο 16’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι εξαιρετική και τον Γκάρετ με κάρφωμα να αυξάνει την διαφορά στους 12 (37-25).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους Χάνλαν, Σουλέρ με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα να φέρνουν τους «κυανόλευκους» στο +14 (43-29 στο 22’). Ο Ηρακλής συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση και με δύο βολές του Οκερεαφόρ και καλάθι του Γκάρετ στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 17 πόντων (64-47).

Ο Οκερεαφόρ αύξησε την απόσταση στους 19 (66-47) στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου και με καλάθι του Γκάρετ 1’ και 37’’ πριν την λήξη του ματς, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 20 πόντων (82-62).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-25, 64-49, 82-66.