Ισοπαλία για Δούκα και ΠΑΟΚ μετά από ένα εντυπωσιακό ματς!

Μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε Δούκα και ΠΑΟΚ στο Δαΐς, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 27-27, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Όπως αναφέρει το e-handball.gr, ο Δούκας που εμφανίστηκε χωρίς Κρητικό και Μανουσέλη, ξεκίνησε καλύτερα, αν και γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με τον Λοΐζο πρωταγωνιστή του ξεκινήματος, η ομάδα του ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατηθεί κοντά και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά δεν ξεπέρασε τα 4 γκολ (16-13 στο ημίχρονο).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, τα πράγματα άλλαξαν, η ομάδα των εκπαιδευτηρίων μπήκε δυναμικά στο γήπεδο και στο 40′ είχε φτάσει τη διαφορά στα 8 γκολ (23-15).

Σταδιακά ο ΠΑΟΚ μείωνε και με ένα σερί 4 γκολ έκανε το σκορ 24-19. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τους Θεσσαλονικείς να βρίσκουν τα πατήματά τους και να μειώνουν στο 1 γκολ μέχρι το τελικό ισόπαλο 27-27.

Κορυφαίος για την ομάδα των εκπαιδευτηρίων ήταν ο Τζανιδάκης με 7 γκολ. Για τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Κυπραίος με 5 γκολ ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο ουκρανός τερματοφύλακας Μπόρις Κριούτσκοφ.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΠΑΟΚ 27-27

Τα πενταλεπτα: 3-2, 4-4, 5-6, 10-8, 14-10, 16-13 (ημχ.), 19-14, 21-15, 23-18, 24-21, 25-23, 27-27.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Ζαλώνης 1, Τόμπρος 1, Παγιάτης 4, Μάνος, Μελετάκος, Μπραουδάκης, Πολύδωρος 2, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 6, Τότος 3, Γερουλάνος 3, Τζανιδάκης 7, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας.

ΠΑΟΚ (Αλέξης Παπαβασίλης): Κεσίδης 3, Κωστακίδης 4, Παλάσκας 4, Μπαλτατζης, Παπαβασίλης 3, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Πετρίδης 4, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Λοϊζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 5, Κριούτσκοφ , Τσέγιοβιτς 3.

Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 2/2, 3/5.