Πρώτη νίκη με ελληνική… υπογραφή για τον Ιωνικό

Την πρώτη νίκη του μετά την επιστροφή του στα «σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ» πέτυχε ο Ιωνικός Νίκαιας στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» («κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας) επί του ΠΑΟΚ (83-66) εκμεταλλευόμενος το μεγαλύτερο «βάθος» του ρόστερ του, με επιμέρους σκορ 20-4 στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ελληνική «υπογραφή».

Πρώτοι σκόρερ του ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (22 πόντοι με 7/12 σουτ εντός πεδιάς) και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (16 πόντοι με 6/12 σουτ εντός πεδιάς).

Ο Ιωνικός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και με τους Μπαρτ, Μαυροκεφαλίδη να προηγηθεί με 8 (14-6, 6′). Ο Σμιθ με 6 προσωπικούς έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ (14-11), ενώ παρά τα τρίποντα του Μπαρτ και Λόρενς (20-14), οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-21). Με τους Νόουλς, Μπεστ, Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά με 23-28 στο 23′.

Σε εκείνο το σημείο ο Ιωνικός έβγαλε αντίδραση και με ”όπλο” του την ευστοχία από την περιφέρεια, αλλά και από τη γραμμή των βολών κατάφερε να τρέξει σερί 13-0 να κάνει το 36-28 (16′), διατηρώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα μέχρι το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βρίσκονται κοντά στο σκορ (48-48 στο 24′, 60-58 στο 29′), Ωστόσο ο Ιωνικός είχε ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Φλεβαράκη ήταν ασταμάτητη στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν άφησε πολλά περιθώρια στο Δικέφαλο. Βέβαια βοήθησε αρκετά η απίστευτη αστοχία του ΠΑΟΚ (0/8 τρίποντα και 2/15 σουτ εντός πεδιάς). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 4 πόντους, σε αντίθεση με τον Ιωνικό που σκόραρε 20 με τους εξαιρετικούς Μαυροκεφαλίδη, Μπαρτ, Χαραλαμπόπουλο, Τζόουνς. Έτσι, η ομάδα της Νικαίας κέρδισε με σκορ 83-66 τον ΠΑΟΚ και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 43-38, 63-62, 83-66.