Το Λαύριο πήρε το “θρίλερ” με τον Ήφαιστο!

Σε ένα παιχνίδι με εναλλαγές στο προβάδισμα και στα… συναισθήματα, με χαμηλό σκορ αλλά υψηλή ένταση, το Λαύριο σημείωσε την τρίτη νίκη του στις τέσσερις αγωνιστικές της Basket League και υποχρέωσε τον Ήφαιστο στην πρώτη ήττα του, επικρατώντας με 66-61.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το παιχνίδι μέσα από την άμυνα της, κρατώντας τον Ήφαιστο στους 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τον αγώνα με 7/10 τρίποντα αλλά στη συνέχεια είχαν 1/16. Συνολικά οι νικητές δεν ήταν πιο εύστοχοι (33% εντός παιδιάς έναντι του 34% των φιλοξενούμενων) αλλά κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ έχοντας 48 έναντι 36 του αντιπάλου τους.

Ο Ήφαιστος προσπάθησε να βάλει τους κανόνες του παιχνιδιού από την πρώτη περίοδο, αφού πέρασε μπροστά με 16-11 αρχικά και 22-15 στο τέλος της, παίρνοντας εννιά πόντους από τον Μάρκους Γκίλμπερτ με 3/4 τρίποντα. Η άμυνα των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετά πιεστική, έδινε ελεύθερα σουτ στην περιφέρεια του Ηφαίστου και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (17-28) με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 6/9 τρίποντα.

Όταν το Λαύριο βρήκε με μεγαλύτερη συνέπεια σκορ, πλησίασε στους τρεις (28-31 στο 14′). Δεν εκμεταλλεύτηκε όμως τις ευκαιρίες που είχε για να ισοφαρίσει ή και να προσπεράσει. Ο Ήφαιστος αντέδρασε και ξέφυγε εκ νέου με 11 (28-39 στο 18′) και έκλεισε το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά των 13 (28-41). Τη διαφορά έκαναν κατά βάση τα τρίποντα αφού οι γηπεδούχοι είχαν 2/12 και οι φιλοξενούμενοι 7/14.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε πιο αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα γρήγορο σερί 8-0 σε 1,5 λεπτό, μείωσε στους τέσσερις (37-41) και λίγο μετά στους τρεις (39-42). Ο Ήφαιστος δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση για να εκτελέσει όπως στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που δείχνει και το γεγονός ότι σημείωσε έναν μόνο πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο. Όπως όμως στη δεύτερη περίοδο, έτσι και στην τρίτη ο Ήφαιστος είχε τον τρόπο για να βρει απαντήσεις στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, αφού στο 27′ ήταν μπροστά με επτά (39-46) και στο τέλος του δεκαλέπτου με οχτώ (42-50).

Η υπόθεση νίκη όμως παρέμεινε ανοιχτή, αφού το Λαύριο άρχισε καλύτερα και την τέταρτη περίοδο, για να πλησιάσει στον πόντο (49-50) 7:46 πριν το φινάλε. Ο Ήφαιστος συνέχισε να έχει μεγάλες δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού (είχε 13 πόντους στα πρώτα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου), έτσι πέντε λεπτά πριν το τέλος, οι ομάδες βρίσκονταν στην ίδια αφετηρία (54-54).

Το παιχνίδι απέκτησε μία “άγρια” ομορφιά στα τελευταία λεπτά. Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε μεταξύ άλλων κάποια χαμένα ριμπάουντ του αντιπάλου του και βρέθηκε μπροστά με 60-57 στο 38′ και 63-59 στο 39′. Ο Χάμοντς αστόχησε σε τρίποντο στα 24” με το σκορ στο 63-61 και με βολές του Γιάννη Κουζέλογλου που είχε σημαντική προσφορά για τους γηπεδούχους, έγινε το 65-61. Ο Λιτλ δεν βρήκε τον στόχο από το τρίποντο και εκεί “έσβησαν” οι τελευταίες ελπίδες της ομάδας της Λήμνου.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 28-41, 42-50, 66-61.