Κύπελλο Ελλάδος

Μεγάλη ανατροπή με Τσίπρα για τα Τρίκαλα!

Μια πολύ σπουδαία εμφάνιση για τα Τρίκαλα, που κόντρα σε μια ομάδα η οποία αγωνίζεται μία κατηγορία παραπάνω, έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον 6ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στον ΑΟΤ σημείωσε ο Τσίπρας στο 90ο λεπτό και ενώ ο Εργοτέλης είχε προηγηθεί με 1-2 χάρη στα γκολ του Ημαθιώτη, Νίκου Πέιου και του Ιατρούδη.

Το ματς διεξήχθη κάτω από συνεχή βροχή, αλλά οι 1000 φίλαθλοι δεν πτοήθηκαν και έδωσαν ώθηση στην ομάδα της Θεσσαλίας.

Το φιλμ του αγώνα :

23′ Ο Ριζογιάννης ζύγισε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
24′ Ατομική προσπάθεια και σουτ του Σταματή που μπλόκαρε ο Καλογεράκης
33′ Ο Παπαγεωργίου έστρωσε στον Λώττα που σούταρε ελάχιστα άουτ
34′ Μακρινό φάουλ του Μπαράτα… μπλόκαρε ο Γιακουμής
55′ ΓΚΟΛ! Ο Ελευθεριάδης ζύγισε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Καλογεράκη
57′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΤ. Ο Νιάρος έβγαλε πάσα στον Παπαγεωργίου που αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε από καλή θέση αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε εντυπωσιακά
62′ ΓΚΟΛ! Από εκτέλεση κόρνερ του Γροντή, ο Πέιος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1
65′ Σέντρα του Οικονομόπουλου για τον Τσίπρα που δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε άουτ
66′ ΓΚΟΛ! Ο Ιατρούδης με δυνατό σουτ, έγραψε το 1-2
76′ Σουτ του Πελάεθ, απέκρουσε ο Καλογεράκης… ο Τσίπρας πήρε το ριμπάουντ αλλά πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα που απομάκρυνε
80′ Πέναλτι για τον ΑΟ Τρίκαλα. Απο κάθετη μπαλιά του Τεγούση, ο Παπαγεωργίου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την παράβαση
81′ ΓΚΟΛ! Ο Πελάεθ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών για το 2-2
90′ ΓΚΟΛ! Ύστερα από σουτ του Πελάεθ και απόκρουση του Καλογεράκη, ο Τσίπρας με κεφαλιά έκανε το 3-2

Τρίκαλα : Γιακουμής, Γρηγορόπουλος, Νιάρος, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης (79′ Τεγούσης), Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ελευθεριάδης, Λώττας (75′ Πελάεθ), Σταματής (62′ Τσίπρας)

Εργοτέλης : Καλογεράκης, Βουτσάς, Μπούσης, Πέιος, Οικονόμου, Μπρους, Αλεξάκης (46′ Ιατρούδης), Τσέλιος (79′ Κατσούρι), Μανουσάκης, Μπαράτα, Σταθόπουλος (46′ Γροντής)