Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας το Περιστέρι

Το Περιστέρι εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών μετά τη νίκη του με 57-51 επί του Ηφαίστου Λήμνου.

Οι δύο ομάδες ήταν από το ξεκίνημα αρκετά άστοχες, με το Σμιθ να πετυχαίνει μετά από περίπου δύο λεπτά το πρώτο καλάθι στον αγώνα (2-0). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι άστοχες και να κάνουν πολλά λάθη, με το Περιστέρι να κρατά το προβάδισμα έχοντας πρωταγωνιστή το Σμιθ (8-5. 5′). Ένα απίστευτο μπλακ άουτ στην επίθεση για την ομάδα του Ζούρου επέτρεψε στους φιλοξενούμενους με ένα προσωπικό σόου του Τζέρι Σμιθ να περάσουν μπροστά με 8-15 έπειτα από 0-10 σερί. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ήφαιστο να προηγείται με 14-22.  Το Περιστέρι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την αστοχία του Ηφαίστου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-1 και μείωσαν στον πόντο (22-23, 8′). Ωστόσο, ο Ήφαιστος βρήκε σκορ στη συνέχεια με τους Σμιθ, Πελεκάνο, Λιτλ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα (27-29, 20′). Ίδια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ήφαιστο να μένει και πάλι χαμηλά, καθώς σημείωσε μόλις 8 πόντους. Το επιμέρους 19-8 έδωσε ισχυρό προβάδισμα για το Περιστέρι, που είχε πλέον πάρει αυτοπεποίθηση (46-37). Η ομάδα του Ζούρου ξεκίνησε με τρίποντο του Ξανθόπουλου το τέταρτο δεκάλεπτο και γρήγορα ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους (52-37, 33′). Ο Ήφαιστος προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μειώνοντας στους 6 (52-46, 36′). Ωστόσο, το Περιστέρι διατήρησε τη ψυχραιμία του στο φινάλε και δεν κινδύνεψε, με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με σκορ 57-51.

Δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 11 (1), Μπλέικ 7, Ξανθόπουλος 12 (2), Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Μορέιρα 4, Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 5 (1), Χάτσερ 11 (1), Γκρέι 2, Μόουζες 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 3, Σταμάτης, Έβανς 6, Σμιθ 13 (1), Πελεκάνος 7 (1), Τσαϊρέλης 7, Διαμαντάκος, Μούρτος 7 (1), Λιτλ 2, Χάμοντς 6 (2).