“Σεφτέ” και στα εκτός έδρας ο ΠΑΟΚ

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε με 50-19 επι της Προσοτσάνης.

Όπως αναφέρει το e-handball, ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Προσοτσάνη καθώς από την αρχή όλοι ήξεραν ότι η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη. Έτσι επέβαλε από τα πρώτα λεπτά το ρυθμό του και ξέφυγε στο σκορ. Η ομάδα της Προσοτσάνης πέτυχε το πρώτο της τέρμα στο παιχνίδι στο 12ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ του 24-9.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε με τον Δικέφαλο να είναι και πάλι κυρίαρχος. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Δημήτρης Πελεκίδης είχε την ευκαιρία να κάνει ροτέισον και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα. Για την ομάδα της Προσοτσάνης το παιχνίδι αυτό πιο πολύ ήταν διδακτικό, καθώς είχε να κερδίσει μόνο εμπειρίες. Ντεμπούτο με την φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε η Ολυμπία Ζήση.

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΠΑΟΚ 19-50

Τα πεντάλεπτα: 0-5, 0-8, 2-14, 2-17, 5-21, 9-24 (ημχ.) 11-28, 12-33, 13-37, 14-41, 18-46, 19-50

ΑΟ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ (Γεώργιος Κιάκος): Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 1, Σεβδίλη Μ. 6, Καρρά 1, Τσαλκίδου, Σαμπαντζή, Δικμάνη 1, Καλαϊτζίδου 1, Δουλκερίδου, Μωυσιάδου-Φατράλη 1, Σεβδίλη Α. 5, Αμβροσιάδου 3, Κατσιγιάννη, Βουτσήλα.

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Καμπόιμ, Τσικνάκη, Παναγιωτίδου 2, Γκάτζιου 5, Σαμολαδά 10, Μεντεσίδου 3, Φερφόλια 6, Ζυγούρα 7, Χατζηπαρασίδου 13, Μούρνου, 3 Κρίτζαλη, Κατσούνη, Ματαρώνα 1, Νίκολιτς, Ζήση, Βαφειάδου.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 2/6-7/8, Κόκκινη κάρτα: Παύλου 32.02 (τρία δίλεπτα)