Με εντυπωσιακό Μαυροκεφαλίδη ο Ιωνικός Νικαίας πέρασε από τη Λήμνο!

Ο Ιωνικός Νικαίας ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Basket League, καθώς πέρασε με 79-68 από τη Λήμνο κόντρα στην Ήφαιστο. Οι δύο ομάδες πλέον ισοβαθμούν έχοντας ρεκόρ 5-4.

Πρόσωπα της αναμέτρησης για τον Ιωνικό Νικαίας ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 29 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Στηβ Μπαρτ Τζ. με 20 πόντους και 4 ασίστ. Οι δύο παίκτες σημείωσαν τους 13 τελευταίους πόντους του Ιωνικού Νικαίας στον αγώνα και ήταν εκείνοι που έδωσαν τις λύσεις όταν ο Ήφαιστος επέστρεψε από το -15 μειώνοντας στον πόντο!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν 16 πόντους περισσότερους απ’ όσους δέχεται η άμυνα του Ηφαίστου στη Λήμνο ενώ εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων (16/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα). Παράλληλα οι Νικαιώτες είχαν πετά παραπάνω ριμπάουντ και επτά περισσότερες ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τετράλεπτο με 7-2 με τέσσερις πόντους του Σάφτενααρ ενώ την ίδια στιγμή ο Ήφαιστος έπαιρνε σκορ μόνο από τον Έβανς που πέτυχε τους οκτώ πρώτους πόντους της ομάδας του. Στο 8′ ο Τζόουνς με εύστοχο τρίποντο έστειλε τον Ιωνικό Νικαίας στο +6 (8-14) με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 12-16 με 4/4 βολές του Σμιθ, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Ιωνικός Νικαίας άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 6-0 που τον έφερε στο +10 με τον Χαραλαμπόπουλο να κάνει το σκορ 12-22. Ο Χαριτόπουλος σημείωσε το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ηφαίστου -που είχε 0/7 στο 1ο δεκάλεπτο- όμως οι Νικαιώτες με τον Μαυροκεφαλίδη αιχμή στην επίθεση να διατηρήσει το προβάδισμά του αλλά και να προηγηθεί στο 16′ με 32-21. Πελεκάνος και Μολντοβεάνου μείωσαν για τους γηπεδούχους σε 28-33 όμως ο Ιωνικός Νικαίας απάντησε με ένα σερί 7-0 ως το τέλος του ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων με το σκορ 28-40.

Ο Ιωνικός Νικαίας έφτασε και στο +15 (28-43) με τρίποντο από τον Μαυροκεφαλίδη ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το σκορ 37-51 στο 25′. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως ο Ήφαιστος με τον Μολντοβεάνου να σημειώνει έξι πόντους, έτρεξε ένα σερί 10-0 μειώνοντας στο 28′ ε 47-51. Ο Μπαρτ όμως με δύο τρίποντα και ο Χαραλαμπόπουλος με ένα ακόμα διατήρησαν το προβάδισμα του Ιωνικού Νικαίας που έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 62-51.

Ο Σάφτενααρ με τρίποντο έκανε το σκορ 54-65 όμως ο Ιωνικός Νικαίας κόλλησε στην άμυνα του Ηφαίστου με αποτέλεσμα να μείνει δίχως πόντο για πέντε αγωνιστικά λεπτά. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα της Λήμνου κατάφερε να μειώσει σε 60-65. Ένα τρίποντο από τον Λιτλ και ένα καλάθι του Τσαϊρέλη έφεραν τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου (65-66) τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος. Οι Μαυροκεφαλίδης και Μπαρτ όμως είχαν τις επιθετικές λύσεις για να κρατήσουν τον Ιωνικό Νικαίας μπροστά στο σκορ. Οι δύο παίκτες σημείωσαν και τους 13 πόντους των Νικαιωτών ως το τέλος με τον Ιωνικό Νικαίας να παίρνει τη νίκη με 79-68 και να «πιάνει» τον Ήφαιστο στη βαθμολογία με ρεκόρ 5-4.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 28-40, 51-62, 68-79