Εντυπωσιακός στην τέταρτη περίοδο ο Ήφαιστος

Σημειώνοντας τους 36 από τους 79 πόντους του στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ και έφτασε στη νίκη με 79-65 επί του Ηρακλή, στη Λήμνο, για τη 12η αγωνιστική της Basket League. Μόλις δύο εντός παιδιάς καλάθια για τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα.

Ο Ήφαιστος είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Δημήτρη Σταμάτη να σημειώνει 18 ενώ ο Σον Έβανς είχε 16 αλλά και 13 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά για τον Ηρακλή ο Τζαμάλ Σούλερ τελείωσε με 20 πόντους και ο Βασίλης Καββαδάς είχε 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα τρίποντα πήραν προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης με τον Ηρακλή όμως να παίρνει το πρώτο του προβάδισμα στο 6′ όταν ο Ντέιβις έκανε το σκορ 8-9. Ο Ήφαιστος ωστόσο με ένα επιμέρους 8-2 προσπέρασε με 16-11 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με 16-15.

Το σερί του Ηρακλή που είχε αρχίσει από την πρώτη περίοδο, έφτασε στο 6-0 με τους Θεσσαλονικείς να προσπερνούν με 17-16. Η ομάδα της Λήμνου όμως έτρεξε ένα δικό της σερί 7-0 και ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Χαριτόπουλο να κάνει το 23-17. Στο 16′ ο Οκερεαφόρ ισοφάρισε σε 25-25 με τις δύο ομάδες που ήταν ιδιαίτερα άστοχες, να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Ηρακλή να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 34-33.

Η αστοχία των δύο αντιπάλων συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Ο Ηρακλής στο 23′ ξέφυγε με +6 με τον Χάνλαν να κάνει το 35-41 ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κακαρούδης με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 39-46. Δύο λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +8 (42-50) που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμά τους.

Η βολή του Λιτλ στο τέλος της τρίτης περιόδου, εκκίνησε ένα σερί για τον Ήφαιστο που έφτασε ως το 9-0 και τον έδωσε και πάλι το προβάδισμα με τον Σταμάτη να κάνει το σκορ 51-50. Στο 34′ ο Καββαδάς με 1/2 βολές έβαλε και πάλι τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ με 56-55 όμως στο επόμενο δίλεπτο ο Ήφαιστος με πρωταγωνιστές τους Λιτλ και Πελεκάνο έκανε το σκορ 66-57. Ο Ηρακλής συνέχισε να σκοράρει αποκλειστικά με βολές ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 75-58 στο 38′ με 8 διαδοχικούς πόντους του Σταμάτη! Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Ήφαιστο να φτάνει στη νίκη με 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65.