Με κορυφαίο τον Ρας η Λάρισα πέρασε από το Λαύριο

Με εντυπωσιακό τρόπο ολοκλήρωσε το πρώτο γύρο της Basket Legue η Λάρισα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 98-78 του Λαυρίου.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη των νεοφώτιστων που έφτασαν στο 4-9 ενώ η ομάδα του Λαυρίου υποχώρησε στο 6-7.

Κορυφαίος της αναμέτρηση ήταν ο Μπραντον Ρας που τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους και 6 τρίποντα. Παράλληλα ο Νώντας Παπαντωνίου είχε 13 πόντους και 11 ασίστ ενώ ο Άντονι Χίκι τελείωσε με 21 πόντους. Επίσης οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου είχαν 23 ασίστ, εννέα περισσότερες από τους αντιπάλους τους και μάζεψαν επτά παραπάνω ριμπάουντ (32-39).

Για το Λαύριο που κατάφερε να μειώνει από το -24 στο -9 στην τέταρτη περίοδο, ο Κουίντον Ντεκόζι τελείωσε με 15 πόντους και οι Κάιλ Άλμπαν και Ντέβιν Ντέιβις με 14 και 13 αντίστοιχα.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι και η επανεμφάνιση του Μιχάλη Λούντζη, που επέστρεψε από τον τραυματισμό του και αγωνίστηκε και πάλι έπειτα από περίπου εννέα μήνες.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημα με τη Λάρισα να ξεφεύγει με 3-8 αλλά και με 5-11 μετά από τρίποντο του Παπαντωνίου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν γρήγορα σε 11-11 με σερί 6-0 όμως η «απάντηση» της Λάρισας ήταν ένα δικό της σερί 7-0 με το σορ να γίνεται 11-18 στο 5′. Οι Θεσσαλοί διατήρησαν αυτό το +7 μέχρι και ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Χάρις να κάνει το 19-26, όμως το Λαύριο με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 23-26.

Η Λάρισα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 6-0 που την έφερε για πρώτη φορά στο +9 (23-32) ενώ με ένα νέο 6-0 ξέφυγε στο 15′ με 27-38. Ο Ρας σημείωσε οκτώ διαδοχικούς πόντους με τη Λάρισα να φτάνει στο +16 με το σκορ 34-50 στο 19′ ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Παπαντωνίου που με δικό του γκολ φάουλ έγραψε το 38-53 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το Λαύριο μείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους σε 42-55, αλλά στα επόμενα δυόμισι λεπτά έμεινε δίχως σκορ. Σε αυτό το διάστημα η Λάρισα έτρεξε σερί 9-0 με επτά πόντους του Ρας και ξέφυγε με +22 στο 24′ (42-64)! Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της ένα λεπτό αργότερα με τον Ρας και πάλι, να κάνει το σκορ 45-69. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και τρέχοντας αρχικά ένα σερί 9-0 μείωσαν σε 54-69 και ένα νέο 6-0 μετα από το τρίποντο του Μπερχανεμέσκελ, κατεβάζοντας τη διαφορά στους 12 πόντους του 60-72 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Πέντε σερί πόντοι από τον Κουζέλογλου στις αρχές της τέταρτης περιόδου, έφεραν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα μειώνοντας σε 65-74. Η Λάρισα απάντησε με σερί 7-0 με πέντε πόντους από τον Ρας ξεφεύγωντας με 65-81 ενώ κατάφερε να συντηρήει το υπέρ της προβάδισμα σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Χίκι με τρίποντο διαμόρφωσε το 75-93 στο 38′ και το τέλος του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 38-53, 60-72, 78-98.