Το Περιστέρι “καθάρισε” με άμυνα και τρίποντα

Το Περιστέρι κράτησε τον Ηρακλή 14 πόντους χαμηλότερα από τον, ως σήμερα, εντός έδρας μέσο όρο του στην επίθεση και μπήκε στο 2020 με μία σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Επικράτησε των “κυανόλευκων” με 76-69 παρά τις απουσίες των τραυματιών Ξανθόπουλου και Σκορδίλη. Έτσι εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Ηφαίστου στο Ρέθυμνο και “έπιασε” την ΑΕΚ στις εννιά νίκες. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης από την πλευρά της έμεινε στις έξι και την προσπέρασε το Λαύριο.

Επιθετικά οι “κυανοκίτρινοι” στηρίχτηκαν στο δίδυμο Γκρέι (22 πόντοι με 4/5 τρίποντα) και Χάτσερ (13 πόντοι, επτά ασίστ) στην περιφέρεια αλλά και στην πολύ καλή δουλειά που έκανε για ένα ακόμη παιχνίδι ο Μορέιρα κοντά στο καλάθι (17π, 7ρ.). Οι νικητές εκμεταλλεύτηκαν την αποτελεσματικότητα τους από την περίμετρο, αφού τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 56% στα τρίποντα (9/16) έναντι του 28% (7/25) των γηπεδούχων που είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Χάνλαν που είχε 15 αλλά με 0/7 τρίποντα.

Ο Ηρακλής ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από μία ισορροπημένη πρώτη περίοδο, κατάφερε να ξεφύγει ακόμη και με εννιά πόντους στη δεύτερη όμως το Περιστέρι άλλαξε τα δεδομένα στην τρίτη και κάνοντας σωστή διαχείριση των υπέρ του δεδομένων, έφτασε στην επικράτηση. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έκανε μία προσπάθεια να ξεφύγει (12-7 στο 6′) όμως στο τέλος του οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στους 18 πόντους.

Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στη δεύτερη περίοδο αφού μετά το αρχικό προσπέρασμα των φιλοξενούμενων (18-20), έκανε ένα σερί 14-3 και πήρε τη μέγιστη διαφορά του στο παιχνίδι (32-23 στο 16′). Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου κατάφερε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να μαζέψει τη διαφορά (38-32).

Το Περιστέρι έδειξε τις προθέσεις του με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Με περισσότερη αποφασιστικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ, μπήκε στο παρκέ με σερί 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά με αποτέλεσμα να ανακτήσει το προβάδισμα (38-39) το οποίο δεν έχασε ως το τέλος του αγώνα. Το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 19-9 για την ομάδα της Αθήνας που στο 30′ ήταν μπροστά με τέσσερις (47-51).

Στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, το Περιστέρι άνοιξε τρεις φορές τη διαφορά στα επίπεδα των 8-9 πόντων (47-55 στο 31′, 54-62 στο 36′ και 55-64 στο 37′). Ο Ηρακλής έκανε την τελευταία απόπειρα του να μπει στο παιχνίδι μειώνοντας στους τέσσερις (62-66) 1,5 λεπτό πριν το φινάλε, όμως ένα “μεγάλο” τρίποντο του Χάτσερ έδωσε “αέρα” επτά πόντων στους φιλοξενούμενους που δεν απειλήθηκαν ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-32, 47-51, 69-76.