Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στην Ιταλία ο Προμηθέας

Ο Αμπάς πήρε την Μπρέσια από το χέρι και με 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο την οδήγησε στη νίκη επί του Προμηθέα με 63-57 στην πρεμιέρα του Top16 του EuroCup στην Ιταλία.

Την επόμενη εβδομάδα ο Προμηθέας υποδέχεται την Όλντενμπουργκ στο “Δ. Τόφαλος” (15/1, 19.30).

Όπως αναφέρει το basketa.gr, οι Ιταλοί σημείωσαν μόλις πέντε πόντους στα πρώτα οχτώ λεπτά του αγώνα και άλλους τόσους σε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά στο τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία χαρακτηρίστηκε από χαμηλό ρυθμό και αστοχία στα σουτ εντός πεδιάς (4/15 εντός πεδιάς οι γηπεδούχοι). Η ελληνική ομάδα βρήκε περισσότερες λύσεις και αυτό την οδήγησε στο 10-15.

Η συνέχεια ήταν χειρότερη για τους Αχαιούς: Σε μια ολόκληρη περίοδο σημείωσαν μόλις τρεις πόντους, ένα εύστοχο τρίποντο από τον Δημήτρη Αγραβάνη για να γραφτεί το επιμέρους 16-3 και το 26-18. Η διαφορά έφτασε και στο +14 για τους γπεδούχους (38-24, 24’10’’) με τον Προμηθέα να αφυπνείται στο σημείο αυτό, βρίσκοντας επιτέλους κάποιο ρυθμό στην επίθεση. Με ένα επιμέρους 17-2 ο Μάκης Γιατράς είδε την ομάδα του να επιστρέφει και τον Μάντζαρη να δίνει το προβάδισμα (40-41, 29’35”) και να διαμορφώνει και το 43-37 (32’20”) και τις δύο φορές από τα 6μ75.

Ο Αμπάς σημείωσε οχτώ συνεχόμενους πόντους για να οδηγήσει στο 55-49 (37′), έβαλε άλλους πέντε πόντους με ένα.. διάλειμμα στο σερί από τον Βιτάλι για να γράψει το 63-54 με 41” για το φινάλε.