Ξεκίνημα με ήττα για τον κόουτς Μπαρτζώκα

Με «όπλο» την ευστοχία της από την περιφέρεια (13/23) η Άλμπα Βερολίνου υποχρέωσε τον Ολυμπιακό σε ακόμα μία ήττα στο ΣΕΦ με σκορ 86-93.

Η επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα στο ΣΕΦ και η βράβευση του Βασίλη Σπανούλη από την ΚΑΕ δεν συνοδεύτηκαν με νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ηττήθηκε από την Άλμπα Βερολίνου με 86-93.

Όπως αναφέρει το basketblog.gr, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις παλιές καραβάνες Σπανούλη, Πρίντεζη και το Μιλουτίνοφ να κάνουν το 12-6 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, με το Σίβα να είναι ορεξάτος και την Άλμπα να πετυχαίνει 3 σερί τρίποντα η διαφορά έπεσε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα κυριάρχησε και από την αρχή ξεκίνησε να «βομβαρδίζει» το καλάθι των Πειραιωτών με διαδοχικά τρίποντα.

Ο Όγκμπε σκόραρε για τρεις και έδωσε το προβάδισμα στην Άλμπα, η οποία το διατήρησε και το αύξησε στους 8 πόντους μέχρι την ανάπαυλα (42-50, 20′). Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνολικά 9/14, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι με τον Κόνιαρη στο 17ο λεπτό! Με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ, Σπανούλη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 53-56 στο 25′. Στην εξίσωση του σκοραρίσματος μπήκε και ο Παπανικολάου και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 64-64. Μάλιστα, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά χάρη σε τρίποντο του Βεζένκοφ (71-68, 30′).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και τρέχοντας γρήγορα 0-9 σερί, προηγήθηκαν στο 32 με 71-77. Ο Έρικσον είχε πάρει φωτιά ενώ σημαντικές βοήθειες στην επίθεση έδιναν οι Γκιεντράιτις, Σίκμα, Χέρμανσον (80-87, 37′). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ολοκληρώσει μία μεγάλη ανατροπή μειώνοντας στον πόντο (86-87). Ο Μιλουτίνοφ αστόχησε όμως στη βολή αντιγράφοντας τον Πρίντεζη που νωρίτερα είχε 1/2 αλλά οι Πειραιώτες πήραν επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σπανούλης ωστόσο δεν μπόρεσε να ευστοχήσει από την περιφέρεια και ένα αυστηρό αντιαθλητικό από τους διαιτητές τελείωσε ουσιαστικά τις όποιες ελπίδες της ομάδας του Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2, Μπάλντγουιν 6, Πολ 4, Κόνιαρης 11 (3), Σπανούλης 14, Μιλουτίνοβ 15, Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 7 (1), Ρούμπιτ 5

Άλμπα (Ρενέσες): Σίβα 12 (2), Γκιφάι 4, Έρικσον 22 (6), Μάτισεκ, Σνάιντερ, Χέρμανσον 18 (1), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 15 (3), Τίμαν 4, Κάβανο, Νόκο 4, Σίκμα 11