Με ανατροπή συνέχισε το σερί της η ΑΕΚ

Την 11η σερί νίκη της στη Basket League με ανατροπή πέτυχε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί του Ηφαίστου Λήμνου (74-68).

Η Ένωση ήταν πίσω στο σκορ με επτά (42-35) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, εκμεταλλεύτηκε το μεγαλύτερο «βάθος» του ρόστερ της και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κιθ Λάνγκφορντ, Βασίλη Τολιόπουλο και Γιόνας Ματσιούλις έκανε την ανατροπή και πήρε τους δύο βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ αλλά ο Ήφαιστος να παίρνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο 5ο λεπτό χάρη στην ευστοχία του από την περιφέρεια με τους Χάμοντς, Γκίλμπερτ (10-15). Ο Ήφαιστος συνέχισε να είναι εξαιρετικός πίσω από τα 6.75μ (5/8) και με δύο τρίποντο από το Σμιθ και 8 συνολικά σερί πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο, όντας μπροστά με 19-23 στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ μέχρι το 15′ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (26-26) αλλά γρήγορα ο Τσαϊρέλης και ο εξαιρετικός Σμιθ έκαναν το 26-33.

Οι νησιώτες μάλιστα διατήρησαν το προβάδισμα τους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ 35-42. Ο Λάνγκφορντ βγήκε μπροστά για την ΑΕΚ που έτρεξε 11-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 53-51 στο 30′. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 60-51 στο 33′ χάρη στους Τολιόπουλο, Λάνγκφορντ, ενώ στη συνέχεια ο Ήφαιστος μείωσε μέχρι το καλάθι (70-68). Η ΑΕΚ ήταν ψύχραιμη όμως στο τέλος και έφτασε σε ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα, παραμένοντας έτσι στη 2η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-42, 53-51, 74-68.