Σπουδαία νίκη για το Πανόραμα

Τη δεύτερη νίκη του στο 2020 πανηγύρισε το Πανόραμα που πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη επικρατώντας με 27-24 επί της Πυλαίας.

Όπως αναφέρει το e-handball, το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Πανοράματος να έχει το πάνω χέρι και ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των 2-3 γκολ. Στη συνέχεια, μετά το πρώτο 12λεπτο, η Πυλαία βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά και κατάφερε από το 6-7 που έχανε, με ένα σερί 4-0 να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων (10-7). Το Πανόραμα είχε απάντησε και με ένα δικό του σερί πέρασε ξανά στη θέση του οδηγού με τις δύο ομάδες τελικά να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 14-14.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυναμικά και με δύο γρήγορα τέρματα από την Αμανατίδου, που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση έχοντας 11 τέρματα και σε συνδυασμό με τις αποκρούσεις της Κουτσιμανή που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο κράτησαν τη διαφορά στα 4 τέρματα στο 42ο λεπτό. Στη συνέχεια η Πυλαία αντέδρασε και μείωσε στο γκολ, όμως το Πανόραμα είχε και πάλι απάντηση ανοίγοντας ξανά την ψαλίδα. Οι γηπεδούχες έφτασαν ξανά στο 56ο λεπτό σε απόσταση αναπνοής, όμως το Πανόραμα έδειξε ψύχραιμο και με δυνατή άμυνα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με 8 βαθμούς.

Από την άλλη μεριά η Πυλαία έμεινε στους 4 και ακολουθούν δύο σημαντικά παιχνίδια με τους ουραγούς του πρωταθλήματος.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ 24-27

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 8-7, 11-9, 11-12, 14-14 (ημχ.) 14-17, 17-20, 18-21 20-23, 23-25, 24-27

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 7, Βράμπα 2, Παραστατίδου 4, Κουκμίση Μ., Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου, Τσιγαρίδα, Αθανασοπούλου, Μακούλη, Σελεμίδου 4, Πετρίδου 4, Λούρη 3, Στεφανίδου.

HONDA ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Έλλη Κουμιτσάρσκα): Κουτιμανή, Ράτσικα, Σπανού, Αναστασιάδου, Λιούκα 2, Παπαδοπούλου Γ., Καρτσίου, Κυρικλίδου 5, Αμανατίδου 11, Κουκλοτίδου, Προκοπίδου 4, Τσερέπη, Καραβέλη 4, Παπαδοπούλου Α. 1, Κουλούρη.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/5-1/1