Εξαιρετικός ο Πετρίδης, πέρασαν από την Κατερίνη οι Ίκαροι Γιαννιτσών!

Με νίκη ξεκίνησαν και στον δεύτερο γύρο της Α ΕΚΑΣΚΕΜ οι Ίκαροι Γιαννιτσών, που πέρασαν χωρίς απώλειες από την Κατερίνη.

Ο γηπεδούχος Βατανιακός πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, διεκδίκησε στο έπακρο τις πιθανότητες που είχε για τη νίκη, ωστόσο οι Ίκαροι Γιαννιτσών απέδειξαν ότι η έκβαση και η έκταση της διαφοράς εξαρτιόταν καθαρά από τις δικές τους διαθέσεις, έφτασαν σε μία δίκαιη επικράτηση και παρέμειναν σε απόσταση μία νίκης από τον ΑΟΚ Βέροιας.

Όπως αναφέρει το katerinisport, οι Ίκαροι Γιαννιτσών προηγήθηκαν με 2-8 στο 2’ 11”, με τον Βατανιακό να μειώνει σε 7-8 στο 3’ 08”. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με επτά (11-18) στο 6’ 36” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-25.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το γηπεδούχο να μειώνει σε 23-27 στο 11’ 58” και τους παίκτες του Δημήτρη Καραμιχάλη να σημειώνουν οκτώ αναπάντητους πόντους για το 23-35 στο 13’ 55”, ωστόσο ο Βατανιακός αντέδρασε ξανά μειώνοντας σε 35-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Στο 21’ 01” η ομάδα της Κατερίνης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με τους Ίκαρους Γιαννιτσών να ανακτούν το προβάδισμα μόλις δεκαεπτά δευτερόλεπτα μετά και για μία ακόμη φορά αποσπάστηκε στο σκορ, αυτή τη φορά με εννέα πόντους (42-51) στο 26’ 35” και στο τέλος της πρώτης περιόδου το σκορ διαμορφώθηκε σε 51-57.

Οι Ίκαροι Γιαννιτσών άνοιξαν για μία ακόμα φορά την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο επίπεδο (51-61) στο 31’ 29”, αυτή τη φορά ο Βατανιακός δεν είχε απάντηση, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 67-80.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Τοπαλίδης.
Δεκάλεπτα: 18-25, 35-39, 51-57, 67-80.

Βατανιακός (Πόσιος): Κοτσίμπελης 4, Γαζέτης, Λάλλας 2, Βαρβούτης 7, Μεσκούρης 8 (2), Πόσιος 2, Γιαμούζης 5 (1), Αμανατίδης 4, Μπίσμπας 27 (3), Τσαϊτουρίδης 8 (2), Λιακόπουλος.

Ίκαροι Γιαννιτσών (Καραμιχάλης): Οξούζης, Μυζίου 12, Αθαναηλίδης 13, Σπόντης 3 (1), Ελευθεριάδης 2, Μπογδάνης 8, Πετρίδης 30 (5), Ακριτίδης 12.