Μόνος τρίτος στη βαθμολογία ο Ζαφειράκης Νάουσας

Μια ακόμη νίκη για τον Ζαφειράκη Νάουσας, που πέρασε και από την Κατερινή, σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 84-79 του ΓΑΣΠ Πάνθηρες και έμεινε μόνος τρίτος στη βαθμολογία της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος χαρακτηρίστηκε από τις διακυμάνσεις και τις ανατροπές στο σκορ, Πάνθηρες και Ζαφειράκης Νάουσας μας χάρισαν μία άκρως ενδιαφέρουσα και ακατάλληλη για καρδιακούς αναμέτρηση, η οποία ανέδειξε νικητή τον Ζαφειράκη Νάουσας στην παράταση, με την ομάδα της Κατερίνης να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή της εμφάνιση.

Όπως αναφέρει το katerinisport, οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους Πάνθηρες να προηγούνται με 6-2 στο 3’ 45” τον Ζαφειράκη Νάουσας να απαντά παίρνοντας αυτός προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14) στο 8’ 10” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-18 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Ο φιλοξενούμενος ξέφυγε με οκτώ (14-22) στο 12’ 38”, με τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να αντιδρούν άμεσα και να μειώνουν σε 19-22 είκοσι επτά δευτερόλεπτα αργότερα. Ένα επιμέρους 2-7 έδωσε εκ νέου αέρα επτά πόντων στην ομάδα της Ημαθίας (27-34) στο 18’ 07” και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 31-37.

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους τριάντα οκτώ πόντους στο 22’ 58”, με την ομάδα της Κατερίνης να περνά ξανά μπροστά στο σκορ μετά από 19’ 45” με 48-46 και με 57-50 στο 29’ 16”, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε στους εννέα (59-50) στο 30’ 22”, με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν σε 61-61 στο 33’ 16”. Οι Πάνθηρες, παρά το νεαρό της ηλικίας τους, είχαν την ψυχραιμία και τα ψυχικά αποθέματα να αποσπαστούν ξανά, αυτή τη φορά με 71-65 στο 37’ 21”, ωστόσο η εμπειρία του Ζαφειράκη Νάουσας κατάφερε να φέρει σε ισορροπία την πλάστιγγα του αγώνα με το σκορ στην συμπλήρωση των σαράντα λεπτών να διαμορφώνεται σε 73-73.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οκτώ εύστοχες ελεύθερες βολές διαμόρφωσαν το 77-77 2’ 45” πριν τη λήξη, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να έχει περισσότερο καθαρό μυαλό και δυνάμεις και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 79-84.

Διαιτητής: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.
Δεκάλεπτα: 14-18, 31-37, 57-50, 73-73, 79-84.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 18, Ιορδανίδης 17 (4), Αδαμόπουλος 14 (2), Κιρκιντζώτης 14, Καζαντζανίδης, Τερζίδης, Λικάι, Κουτσικάς 3 (1), Σπαθάρας 13 (1).

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Μουρατίδης 13 (3), Ζιάνης 8 (1), Βαδόλας, Νικολαΐδης 4, Τούφας 23 (2), Σκουλαριώτης 20 (2), Σιδηρόπουλος 12, Δίντσης 4, Ζέφυρος, Δημητρίου.