Πέρασε και από την Κατερίνη ο ΑΟΚ Βέροιας, μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι κορυφής!

Ούτε ο Βατανιακός κατάφερε να ανακόψει την αήττητη πορεία του ΑΟΚ Βέροιας, καθώς ο φιλοξενούμενος αποσπάστηκε στο σκορ μετά το τέταρτο λεπτό, διαχειρίστηκε το προβάδισμά του στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, το διεύρυνε στο δεύτερο, απάντησε στην προσπάθεια του γηπεδούχου να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης κι έφτασε σε μία ακόμα δίκαιη επικράτηση, κατακτώντας το δέκατο πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμους αγώνες.

Ακολουθεί το ντέρμπι κορυφής με τους Ικάρους Γιαννιτσών (15/2 στο ΔΑΚ “Βικέλας”) όπου θα κριθεί η πρωτιά ενόψει των play off της Α ΕΚΑΣΚΕΜ

Όπως αναφέρει το Katerinisport, Ισορροπημένα κύλησαν τα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης (7-7), με τον ΑΟΚ Βέροιας να κρατά στο μηδέν στην συνέχεια τον Βατανιακό για 5’ 55” και σημειώνοντας στο ίδιο χρονικό διάστημα οκτώ πόντους ξέφυγε με 7-15 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 9-18.

Στο 11’ 23” η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (11-22). Ο γηπεδούχος δεν κατάφερε να σκοράρει για 3’ 14” με το σκορ να διαμορφώνεται σε 11-26 στο 13’ 23” και οι παίκτες του Γιώργου Τριχόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 23-36.

Στο 20’ 37” η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 26-36, με τον ΑΟΚ Βέροιας να απαντά με ένα σερί εννέα πόντων για το 26-47 στο 24’ 51”. Ο Βατανιακός απάντησε με ένα 13-0 μειώνοντας ξανά, αυτή τη φορά σε 39-47 στο 28’ 28”, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 39-49.

Ένα επιμέρους 2-13 διαμόρφωσε το 41-62 υπέρ του ΑΟΚ Βέροιας στο 35’ 58”, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο αναμέτρησης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 50-75.

Διαιτητής: Ταρενίδης Στ. – Γρηγοριάδης.
Δεκάλεπτα: 9-18, 23-36, 39-49, 50-75.

Βατανιακός (Πόσιος): Κοτσίμπελης 2, Γαζέτης 3 (1), Λάλλας, Βαρβούτης 12, Μεσκούρης 4, Πόσιος 2, Γιαμούζης 3 (1), Αμανατίδης 2, Ακερμανίδης 2, Γαλανός, Μπίσμπας 12 (1), Τσαϊτουρίδης 8 (2).

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ουσουλτσόγλου 10, Καραθανάσης 11 (1), Γκίτκος 3 (1), Ασλανίδης 2, Αβραμίδης 4, Ιωαννίδης 2, Κασαμπαλής 21, Τριχόπουλος 5, Χρήστου, Χαραλαμπίδης 17 (1).