Στην 6η θέση ο ΟΦΗ, 1-0 με Φιγκεϊρέδο! (βαθμολογία)

Πολύ σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ, που έφτασε τους 31 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση. Έχασε έδαφος για τα play off ο Ατρόμητος, που κρατούσε το “Χ” μέχρι το 82′ όταν άνοιξε το σκορ ο Φιγκεϊρέδο.

Όπως αναφέρει το gentikoule, o Ατόμητος ήταν αυτός που απείλησε πρώτη φορά με τον Μανούσο, αφού οι Περιστεριώτες μπήκαν καλύτερα. Ο ΟΦΗ αντέδρασε βρήκε χώρο να δημιουργήσει ευκαιρίες, ωστόσο καμία από αυτή δεν είχε τις κατάλληλες πιθανότητες να απειλήσει τον Μέγιερι.

Ο χρόνος περνούσε και ο ΟΦΗ πραγματοποιούσε την χειρότερη εμφάνιση του στο πρώτο μέρος, χωρίς ωστόσο βέβαια να απειλείται από τον Ατρόμητο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ βγηκε ανεβασμένος κλείνοντας αμέσως στα καρέ του τον Ατρόμητο, χάνοντας και δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Σταϊκο και τον Σεμέντο να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι.

Ο ΟΦΗ ανέβαζε ρυθμό όσο περνούσε η ώρα βρίσκοντας μάλιστα και δίχτυα στο 64′ με τον Σεμέντο να σουτάρει και να κάνει το 1-0, ωστόσο η φάση ακυρώθηκε μετά από το VAR που πήγε και είδε ο Ζαχαριάδης για off side του Ζοάο Βίκτορ.

Οι παίκτες του ΓΙώργου Σίμου και πάλι συνέχισαν την πίεση, σκοράροντας και δεύτερο γκολ με τον Φιγκεϊρέντο, ωστόσο ακυρώθηκε και αυτό ως οφσάιντ, που ήταν και σωστό.

Δέκα λεπτά πριν το φινάλε ο ΟΦΗ πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Φιγκεϊρέντο να κάνει το 1-0 και τον Ζαχαριάδη μετά την βοήθεια του VAR να δείχνει την σέντρα.

Ο ΟΦΗ είχε ένα δεκάλεπτο να κρατήσει αυτό το 1-0 και όσο περνούσε η ώρα δεν φαινόταν ικανός ο Ατρόμητος να απειλήσει την εστία του Σωτηρίου.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και ο ΟΦΗ πήρε μια μεγάλη νίκη που του δίνει το πρώτο… λόγο για την έκτη θέση.

ΟΦΗ : Σωτηρίου, Βαφέας (46′ Στάικος), Κουτρουμπής, Μπράουν, Γιαννούλης, Μεγιάδο, Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Ναμπί (63′ Βαζ), Σεμέδο (90+2′ Νάστος), Φιγκεϊρέδο.

Ατρόμητος : Μέγιερι, Στρούγγης, Γούτας, Κατράνης (46′ Νάτσος), Κιβρακίδης, Ούμπιδες (83′ Βέλλιος), Μπουσούλατζιτς, Ανδρούτσος, Γιακουμάκης, Ν’Σικουλού, Μανούσος (70′ Μάντσον)