Εμφατική επικράτηση της Δράμας στην Κέρκυρα

Την τρίτη της διαδοχική νίκη στο Πρωτάθλημα της Handball Premier πέτυχε (27-33) η Δράμα, που αντιμετώπισε τον Φαίακα Κέρκυρας, στο νησί του Ιονίου.

Όπως αναφέρει το greekhanball.com, το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, καθώς μέχρι τότε η κυριαρχία στο σκορ άλλαζε… χέρια.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ – γκολ στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, αλλά τελικά αυτό έληξε 15-12 υπέρ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια, στο δεύτερο μισάωρο, οι Φαίακες είχαν το προβάδισμα στα πρώτα 15 λεπτά, η Δράμα όμως κατάφερε να πάρει τα ηνία γύρω στο 50ο λεπτό και τελικά επικράτησε.

Σημειώνεται πως η αναμέτρηση, που ήταν προγραμματισμένη για τις 19:00, ξεκίνησε με σχεδόν μιάμιση ώρα καθυστέρηση, καθώς νωρίτερα διεξαγόταν αγώνας μπάσκετ.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΔΡΑΜΑ 27-33

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 9-9, 11-11, 15-12 (σκορ ημιχρόνου), 17-14, 20-17, 23-22, 24-28, 25-31, 27-33

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Ριγανάς Ν.): Δούγιας 7, Δέσπος 1, Κουλούρης 1, Γιαβασίδης 1, Σκουρτάι, Γεωργαλής, Χερουβείμ 6, Δελλής 3, Ονσέφ 5, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος 2, Κορακιανίτης 1, Καραγκιοζίδης, Νάστος

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης Σ.): Γουργούμης 1, Παπάζογλου, Βάκκας 2, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 1, Παπάζογλου 2, Παγωνίδης 1, Τουνγκελίδης 6, Γιαννακόπουλος, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 10, Αντάμοβιτς 7, Κουρτίδης 1, Θωμίδης 1, Σίνα

Διαιτητής: Μερτινιάν – Συρεπίσιος, Δίλεπτα: 4 -4, Πέναλτι: 4/5